Protiruské sankce USA ohrozí EU a zájmy evropských firem. Berlín zvažuje možná protiopaření.

Svět je doslova na pokraji obchodní války. Evropská unie, Rusko i Spojené státy chystají sankce. Odvetná opatření mohou poškodit zájmy evropských firem a porušují mezinárodní právo. Evropská komise by vůči Washingtonu měla zvážit protiopatření. Uvedla to německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová.

„Prostě a jednoduše: Domníváme se, že je to v rozporu s mezinárodním právem,“ prohlásila Zypriesová o protiruských sankcích, které schválily obě komory amerického Kongresu a které nyní čekají na podpis prezidenta Donalda Trumpa.

„Samozřejmě nechceme obchodní válku. Je však důležité, aby se Evropská komise nyní zabývala protiopatřeními,“ dodala Zypriesová.

Nové americké sankce jsou zaměřené na ruskou energetiku, finanční sektor, železniční i námořní dopravu a těžební odvětví.

Příslušný zákon dává Trumpovi možnost uvalit sankce na libovolné společnosti, včetně těch evropských, podílející se na budování či provozu plynovodů a ropovodů, které se nacházejí na ruském území nebo směřují z Ruska do dalších zemí.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker už varoval USA, že Unie obratem zareaguje na chystané americké sankce proti Rusku, pokud budou ohrožovat energetickou bezpečnost Unie. Proti připravovaným restrikcím se ohradila také Francie a Rakousko.

Americký prezident zvažuje i ekonomické sankce proti Číně. Země podle něj nedělá dost, aby zastavila snahu KLDR vybudovat jaderný arzenál schopný ohrozit USA. Washington si rovněž dlouho stěžoval, že Čína se uchyluje k nečestným obchodním praktikám.

(pel)