Koruna je nejsilnější od ukončení intervencí ČNB. Kurz se přiblížil se k 26,10 Kč/EUR.

Čeští občané konečně zase bohatnou. Koruna je nejsilnější od intervencí ČNB a vůči euru trhá rekordy. V pátek odpoledne se koruna dostala na 26,11 Kč/EUR a polepšila si tak proti čtvrtku o víc než desetník. Vůči dolaru koruna vylepšila své 2,5leté maximum na 22,88 Kč/USD. Vyplynulo to z údajů na serveru Patria Online.

Podle analytiků českou měnu podpořila čísla o růstu české ekonomiky a naděje na dřívější zvýšení úrokových sazeb centrální bankou.

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2017 vzrostla podle zpřesněného odhadu meziročně o tři procenta.

Opoti odhadu ze začátku června se zvýšila o desetinu procentního bodu, uvedl dnes Český statistický úřad.

„Investory nepatrné vylepšení českého růstu zajímá. Mnohem podstatnější je ale pro ně fakt, že se po čtvrtečním zasedání bankovní rady České národní banky mohou těšit na letošní zvýšení úrokových sazeb,“ podotkl Jiří Cihlář z Next Finance.

Kurzu koruny proti euru podle ekonoma Komerční banky Davida Kocourka prospěla dobrá ekonomická data a čtvrteční oznámení guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, že v souladu s prognózou vidí zvýšení úrokových sazeb už ve třetím čtvrtletí.

Rusnok i další centrální bankéři se přitom před čtvrtečním zasedáním bankovní rady vyjadřovali pro odsunutí zvýšení sazeb až na poslední čtvrtletí roku.

Posílení koruny může mít vliv na ceny dováženého zboží, zejména nových modelů elektroniky. Zlevnit by mohla v létě i část „last minute“ zájezdů a zimní exotické dovolené.

K dolaru i euru koruna postupně posiluje od začátku letošního dubna, kdy ČNB ukončila režim devizových intervencí. Devizové intervence centrální banka zahájila kvůli obavám z deflace s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro na počátku listopadu 2013. Od té doby do konce března intervenovala v objemu zhruba dva bilióny korun.

(pel)