Google dostal od Evropské unie pokutu 64 miliard korun. Firma prý zvýhodňovala svou službu Nákupy.

EU napařila Googlu rekordní pokutu 64 miliard korun (2,4 miliardy eur). Evropská komise obvinila amerického internetového giganta, že se chová monopolně, když ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje vlastní službu Nákupy. Společnost to odmítla a čelí tak nejvyšší pokutě, jakou kdy EU udělila jedné firmě.

Spor antimonopolního orgánu Evropské komise se společností Google se táhne několik let. Zástupci Evropy firmu viní z toho, že ve výsledcích internetového vyhledávání systematicky zvýhodňuje vlastní produkt umožňující srovnávání nákupních nabídek, čímž poškozuje konkurenci i spotřebitele.

„Společnost Google zneužívala své dominantní postavení na trhu jako vyhledávač tím, že poskytla nelegální výhodu jinému produktu společnosti Google, konkrétně srovnávací službě,“ uvedla v prohlášení Evropská komise.

Komise zároveň poskytla firmě 90 dní na to, aby tyto praktiky zastavila nebo čelila pokutám až do výše pět procent průměrného denního celosvětového obratu. To by v případě Googlu bylo asi 211 miliard korun.

„To, co Google dělá, odporuje evropským zákonům na ochranu hospodářské soutěže. Znemožnil ostatním společnostem možnost konkurovat a inovovat funkce. A především, upřel evropským spotřebitelům možnost skutečně si zvolit službu,“ uvedla komisařka Margrethe Vestagerová.

Komisařka také uvedla, že podle zjištění Komise má Google ve všech 31 zemích Evropského hospodářského prostoru (EHP) dominantní postavení na trzích obecného internetového vyhledávání, většinou od roku 2008, v České republice od roku 2011.

Většinou tam podíl jeho vyhledávače přesahuje 90 procent a za dobu, kdy firma podle komise zneužívala svého postavení, vzrostla například jeho návštěvnost v Británii pětačtyřicetkrát, v Německu pětatřicetkrát.

Právní zástupce Googlu Kent Walker v prohlášení pro média uvedl, že firma se závěry vyšetřování Evropské komise nesouhlasí.

„Rozhodnutí komise podrobně přezkoumáme, zvážíme odvolání a těšíme se, až budeme v tomto případu moci představit své argumenty,“ uvedl.

(pel)