Česká ekonomika v 1. čtvrtletí roku 2017 rostla nadprůměrně o 2,9 %. Zvýšily se ale zejména ceny potravin a nemovitostí.

Česká ekonomika v 1. čtvrtletí roku 2017 rostla nadprůměrně o 2,9 %. Zdražily ale zejména nemovitosti a potraviny. Vývoz však dosáhl nejlepšího čtvrtletního výsledku v historii. Data vyplynula z údajů z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

„Z pohledu odvětví k ekonomické prosperitě nejvíc přispěly služby těsně následované zpracovatelským průmyslem. Dařilo se zejména informačním a komunikačním činnostem, službám v oblasti nemovitostí a výrobě motorových vozidel,“ uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

V evropském srovnání se Česko s meziročním růstem HDP 2,9 procenta umístilo nad unijním průměrem, který se rovnal 2,1 procenta. Mezičtvrtletní růst tuzemské ekonomiky byl jeden z nejrychlejších mezi členskými státy EU.

Český vývoz dosáhl v prvním čtvrtletí 898 miliard korun. To bylo nejvíc v rámci čtvrtletních hodnot v historii samostatné České republiky.

„Tahounem vývozu zůstala motorová vozidla. Jejich podíl na exportu dosáhl mimořádných 29,5 %. Na svou obvyklou úroveň se vrátil vývoz chemických výrobků, což ukazuje na úplné zotavení po delším výpadku kvůli haváriím významných výrobních zařízení,“ vysvětlila analytička ČSÚ Karolína Súkupová.

Hodnota celkového dovozu se zvýšila na 836 miliard korun. Byl zde patrný vliv růstu cen ropy a zemního plynu.

První čtvrtletí tohoto roku přineslo zdražování. Projevilo se zejména u potravin, ale i u nemovitostí.

„Růst realizovaných cen starších bytů meziročně zrychlil na 15,2 % v Praze, v ostatních regionech činil 17,4 %. Podepsal se na tom nesoulad mezi nabídkou a poptávkou a také snaha pořídit si bydlení ještě před začátkem platnosti omezení poskytování hypotečních úvěrů,“ popsal analytik ČSÚ Jiří Kamenický.

Vývoj na trhu práce byl stále příznivý. Práci měl rekordně vysoký počet lidí – 5,33 miliónu. Zaměstnanost tak byla o 1,5 % vyšší než ve stejném období loni a o 0,6 % vyšší než v předchozím čtvrtletí.

(pel)