ČNB utratila na intervence více než 2 biliony korun.

Česká národní banka (ČNB) vyplýtvala více než 2 biliony korun na udržení kurzu koruny. Ten je ale stabilní i bez intervencí. Na počátku dubna v rámci intervencí proti posilující koruně na devizovém trhu utratila ČNB zhruba 18 miliard korun za nákup eur. Vyplynulo to z údajů, které banka zveřejnila.

Celkově od spuštění intervencí v listopadu 2013 do jejich ukončení 6. dubna letos vydala centrální banka na intervence více než dva biliony korun.

Rekordní měsíční objem intervencí zaznamenala ČNB v březnu, kdy vynaložila zhruba 520 miliard korun za nákup eur. Důvodem byl tlak investorů s blížícím se očekávaným koncem intervencí i údaje o rostoucí inflaci.

Devizové rezervy ČNB se podle ekonoma Marka Dřímala především kvůli masivním intervencím nafoukly ze zhruba 900 miliard korun v říjnu 2013 na 3,355 biliónu v letošním dubnu, a dosáhly tak 71 procent HDP.

ČNB dlouhodobě uvádí, že jí růst devizových rezerv nevadí a není v tomto ohledu omezena žádným limitem. Devizové rezervy ale mohou přivést centrální banku do účetní ztráty, a to kvůli jejich přecenění po ukončení kurzového závazku. Centrální banka se hájí tím, že její hlavní úlohou není vytváření zisku, ale péče o cenovou stabilitu.

Z výsledků hospodaření ČNB za loňský rok vyplývá, že v jejím rezervním fondu by měla banka mít i se ziskem 46,5 miliardy korun za loňský rok zhruba 60 miliard korun.

Režim devizových intervencí zahájila ČNB s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR kvůli obavám z deflace. V současnosti se koruna obchoduje kolem 26,30 Kč/EUR.

(pel)