Miloš Zeman odvolá Andreje Babiše (ANO) z vlády a novým ministrem financí jmenuje poslance Ivana Pilného (ANO).

Prezident Miloš Zeman už nemá námitky a Andreje Babiše (ANO) odvolá z vlády z postu ministra financí. Novým šéfem státní kasy jmenuje poslance Ivana Pilného (ANO). Jeho jmenování lze podle prohlášení Hradu očekávat během příštího týdne.

„Prezident republiky se seznámil s návrhem na jmenování Ivana Pilného ministrem financí. Nemá proti tomuto návrhu námitky. Lze očekávat, že jmenování proběhne příští týden,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman původně avizoval, že se k návrhům vyjádří příští týden. Zprávu vydal Hrad zhruba hodinu poté, co dal premiér Bohuslav Sobotka najevo, že prezident Miloš Zeman už nesmí protahovat výměnu ve vládě, jinak přijde kompetenční žaloba.

„Podle mého názoru by měl neprodleně konat,“ řekl premiér.

„Návrh na odvolání místopředsedy vlády a ministra financí Babiše leží na Pražském hradě už čtrnáct dnů a pan prezident se k němu žádným způsobem nevyjádřil,“ vybídl prezidenta předseda vlády.

Zeman počítá s tím, že se s Babišem i Pilným nejprve setká. Babiš, jehož odvolání Sobotka zdůvodňuje podezřeními z obcházení daní či ovlivňování médií, už počítá se svým odchodem z úřadu.

Premiér Sobotka akceptoval Pilného nominaci ve středu, předtím odmítl návrhy hnutí ANO, podle kterých měli být Babišovými nástupci v čele ministerstva dosavadní náměstkyně Alena Schillerová a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Vyčítal jim přílišnou blízkost k Babišovi či jeho někdejšímu holdingu Agrofert. Brabec by se měl místo Babiše stát místopředsedou vlády.

(pel)