Miliardář Pavel Tykač nakonec elektrárnu v Počeradech nezíská. ČEZ prodej zamítl.

Uhlobaron Pavel Tykač má smůlu. Polostátní energetický gigant ČEZ mu neprodá hnědouhelnou elektrárnu, o kterou měl finančník zájem. Dozorčí rada nakonec ČEZ obchod s Tykačovou firmou Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal zamítla. Ekologové, kteří prodej kritizovali, tak mohou slavit.

Předseda dozorčí rady společnosti Pačes uvedl jako hlavní důvod nejistou situaci v oblasti hnědouhelné energetiky v Evropě.

„Tímto rozhodnutím se však nemění strategie ČEZ, a to je postupný odklon od hnědouhelné energetiky s cílem být do roku 2050 uhlíkově neutrální,“ doplnil mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Možný prodej elektrárny kritizovali ekologové. Vadil jim zejména fakt, že by Vršanská uhelná, potažmo Czech Coal, provozovala elektrárnu do budoucna déle než ČEZ. Vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský označil rozhodnutí dozorčí rady za zázrak.

„Fakt, že se mocnému tandemu Beneš – Tykač již napodruhé nepodařilo zválcovat dozorčí radu ČEZ, do kategorie zázraků celkem patří. Zbývá detail: provést urychleně takové změny ve vedení a stanovách firmy, které by zabránily managementu chovat se, jako by mu patřila,“ řekl Rovenský.

Dozorčí rada ČEZ jednala o možném prodeji elektrárny už na konci dubna. Tehdy rozhodnutí o prodeji elektrárny odložila a vyžádala si od vedení ČEZ k záměru další materiály.

Vršanská uhelná dříve uvedla, že nabídla za Počerady deset miliard korun a nabídka platí za dohodnutých podmínek jen do konce dubna. Ve středu sdělila, že nabídku prodloužila tak, aby ji dnes mohla dozorčí rada ČEZ projednat.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží 70 procent akcií firmy přes ministerstvo financí.

(pel)