Nezaměstnaní přijdou od letošního srpna o část dávek v hmotné nouzi, pokud neodpracují alespoň 20 hodin veřejně prospěšných prací.

Desítky tisíc dlouhodobě nezaměstnaných přijdou od srpna 2017 o část dávek na živobytí. Zákon o veřejné službě ho sníží o 1210 korun na existenční minimum ve výši 2200 korun. Zákon zasáhne až sto tisíc lidí v hmotné nouzi. Informovaly o tom Novinky.cz.

Kdo si v rámci veřejné služby odpracuje alespoň 20 hodin, získá nárok na 484 korun navíc, čímž by se ztráta částečně kompenzovala. Pokud však obec na vyplacení těchto služeb nebude mít dostatek prostředků a počet odpracovaných hodin bude menší, bude příspěvek činit pouze zmiňované existenční minimum. Nepracujícímu pak nepřísluší žádný přivýdělek.

Nezaměstnaní si navíc mohou přivydělat až 605 korun, na tuto sumu by ale dosáhli až po odpracování 30 a více hodin. Neexistuje navíc jistota, že obec veřejnou službu nabídne. Kvůli tomu by současná podoba veřejné služby mohla skončit u Ústavního soudu .

O podání stížnosti u Ústavního soudu uvažovala jeho bývalá soudkyně, nynější senátorka Eliška Wagnerová.

„Zákon je od základu špatně. Takováto veřejná služba nemá v tomto státě existovat. Pokud chudák nenastoupí na veřejnou službu v určitou dobu, budou se mu snižovat dávky. Nikdo se nebude ptát, jestli mohl, či nemohl pracovat. Tam je automatismus a to je nehoráznost. Když už po něm stát něco chce, tak by mu to měl alespoň nabídnout,“ řekla Wagnerová.

Jenže podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD), která se snažila zákon zmírnit, se ani ve Sněmovně nikdo nechystá zákon u Ústavního soudu napadnout. Hlasovali pro něj i někteří sociální demokraté. Wagnerové tak zbývá jen čekat na první zákonem zasažené lidi a doufat, že právníci lidskoprávních organizací jejich případy před Ústavní soud dotlačí.

(pel)