Evropská komise hrozí České republice soudem, protože odmítá přijímat migranty v rámci programu přerozdělování podle kvót.

Evropská unie (EU) chce hnát Česko k soudu kvůli odmítání přijímání migrantů. Česká republika doposud přijala jen 12 uprchlíků a další už nechce. Maďarsko a Polsko dosud nepřevzaly z Itálie nebo Řecka ani jednoho běžence. Uvedl to eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Pokud nenastane pokrok do poloviny června, podle Avramopulose komise přistoupí až k hrozbě evropským soudem.

Evropská komise pohrozila zemím, které odmítají přijímat uprchlíky v rámci povinných kvót.

„Ty členské země, které zatím nikoho nepřijaly, by s tím měly okamžitě začít,“ prohlásil Avramopulos.

Pokud nenastane pokrok do zveřejnění další pravidelné zprávy v polovině června, nebude podle něj komise váhat a vůči státům zahájí řízení. To může skončit až před evropským soudem.

Přebírání by měla podle zprávy urychleně obnovit také Česká republika, která přijala jen 12 osob.

Komise „větší úsilí“ při přerozdělování doporučila i dalším zemím. Například Slovensko a Bulharsko by měly být pružnější, pokud jde o výběr osob a měly by také začít přebírat žadatele o azyl z Itálie. Řada dalších členských států by mohla podle názoru komise zvýšit své měsíční závazky a více přebírat především z Itálie.

Česko další běžence nepřijme

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) už dříve řekl, že Česko s přijímáním dalších uprchlíků nepočítá.

 „V současné době jsme přijali 12 lidí z asi 1600, které bychom přijmout měli. Jak postupně prověřujeme ten zbytek, tak si myslím, že není možné přijímat nikoho dalšího. Bezpečnostní prověrka je složitá a ti lidé nejsou ochotni zůstat na místě,“ řekl.

Byl si přitom vědom, že byl EU mohla na podzim zahájit řízení, na jehož konci může být sankce vůči ČR v rozsahu několika miliónů eur.

Česko odmítlo i iniciativu Malty. Ta navrhla, že se země EU budou moci vykoupit v případě, když nebudou chtít naplnit kvóty pro přijímání uprchlíků. Ty, které by naopak přijaly více uprchlíků, dostanou zaplaceno.

Země EU se v září 2015 dohodly na pomoci Řecku a Itálii, které jsou nejvíce zatížené migrační krizí. I přes odpor Česka a dalších zemí ze střední a východní Evropy se unie zavázala, že od nich převezme 120 tisíc žadatelů o azyl původem ze Sýrie, Iráku a Eritreje.

Spolu s o něco starším podobným dobrovolným závazkem se tak mělo za dva roky přerozdělit celkem 160 tisíc lidí.

Ke 12. květnu ale bylo přesunuto jen 18 418 lidí a komise už nyní sama přiznává, že celkový počet naplněn nebude.

(pel)