Andrej Babiš zmírní EET. Venkovské spolky nebudou muset evidovat tržby do 300 tisíc korun.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) vycouval a spolkům dal výjimku z elektronické evidence tržeb (EET). Půjde o subjekty, jejichž tržby nepřekročí 300 tisíc ročně. Podle senátora Iva Valenty však jde jen o předvolební kosmetický ústupek.

Nová pravidla mají ulevit venkovským spolkům a neziskovým organizacím.

„Skutečným spolkům, které nevznikly z důvodu obcházení zákona o evidenci tržeb, vyjdeme maximálně vstříc. Mají totiž úplně jiný charakter podnikání, jehož cílem není zisk,“ uvedl Babiš.

Příkladem může být třeba vesnický spolek dobrovolných hasičů, který jednou za čas pořádá ples nebo stánkový prodej, jehož výdělkem chce podpořit činnost místního fotbalového týmu.

Pokud by tržby za rok nepřesáhly 300 tisíc korun, tak si nemusí pořizovat EET. Až dosud byla limitem pro povinnost vést EET částka 175 tisíc korun.

Změna se týká i dalších neziskových organizací – tedy nadací a obecně prospěšných společností – které k podpoře své hlavní náplně vyvíjejí i vedlejší podnikatelskou činnost.

Valenta: Budeme dál bojovat

Senátor za Stranu soukromníků ČR Ivo Valenta řekl, že rozhodnutí ministerstva financí osvobodit některé spolky od EET vítá. Zároveň se však domnívá, že jde o předvolební politickou úlitbu.

„Samozřejmě, že 300 tisíc je kosmetický ústupek, je to strašně málo. Je to ale signál k tomu, že je potřeba neskládat zbraně a dál bojovat,“ uvedl.

Na ministerstvo financí chce spolu s dalšími senátory, starosty i spolky dále tlačit.

„Je to samozřejmě politická úlitba před volbami. Teď dal spolkům tři sta tisíc, ale kdyby byl frajer, řekl by, že to bude od miliónu a do té částky by spolky platily jen nějaký paušál,“ řekl.

Valenta je přesvědčen, že tento způsob evidování tržeb by měl být zrušen jako takový.

„Firmy mají své systémy, jak tržby evidovat. Nejsem proti vývoji technologií, ale místo tohoto nesmyslu, který vymysleli úředníci, a který nebyl konzultován s podnikateli, by mělo vzniknout něco smysluplného,“ dodal.

(pel)