Severní Korea hrozí jaderným útokem. Americký prezident Donald Trump má připraveny plány, které počítají i s vojenským střetem se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem a s jeho zabitím.

Kimova Korea hrozí Spojeným státům jaderným útokem. Komunistickému vedení země se nelíbí skupina amerických lodí, která se blíží ke Korejskému poloostrovu. Jakékoliv silové projevy americké armády v oblasti prý vyvolají jaderný útok. Americký prezident Donald Trump má od generálů připravené plány, které počítají s vojenským střetem včetně jaderných zbraní a také se zabitím diktátora Kim Čong-una.

Vedení amerického námořnictva o víkendu vyslalo ke korejským břehům letadlovou loď Carl Vinson doprovázenou dalšími údernými plavidly, která mají podle vojenských expertů odradit severokorejského vůdce Kim Čong-una od raketových zkoušek.

Americká letadlová loď s 60 letouny a 5 000 členy posádky míří do konfliktní oblasti v doprovodu dvou torpédoborců a jednoho křižníku vybavených balistickými střelami a dalších bojových plavidel.

KLDR Spojeným státům pohrozila odvetou.

„Naše silná revoluční armáda bedlivě sleduje každý krok nepřátelských elementů a náš jaderný pohled je zaměřen nejen na invazní základny USA v Jižní Koreji a na jeviště pacifických operací, ale také na americkou pevninu,“ napsal jeden z oficiálních severokorejských listů.

Trump dostal na stůl plán, jak zabít Kim Čong-una

Spojené státy chtějí podle některých analytiků využít efektu překvapivého úderu v Sýrii, k němuž sáhly minulý týden, a přesvědčit nepřátelské režimy, že jsou pod novým prezidentem Donaldem Trumpem připraveny k silovějším řešením než za jeho předchůdce Baracka Obamy.

V nevypočitatelné Severní Koreji disponující jadernými zbraněmi však podle expertů nelze očekávat podobně rázný přístup jako v případě Sýrie, kterou zmítá vleklý konflikt.

Národní bezpečnostní rada USA mezitím vypracovala několik scénářů, které mají všechny jediný cíl.

Jako jedno z krajních opatření je pak zvažován i úder přímo na severokorejského vůdce Kim Čong-una s cílem připravit ho o život.

Reagovat na severokorejskou jadernou hrozbu a omezit možnosti tamního diktátora Kim Čong-una rozpoutat válečný konflikt. Od příměří, které v roce 1953 ukončilo korejskou válku, se armády USA a Severní Koreje nikdy nestřetly.

Podle americké televizní stanice NBC ale plány, které teď dostal na stůl americký prezident, s možností „přestřelky“ počítají.

(pel)