Podle nově zveřejněných údajů skončilo hospodaření vlády v roce 2016 se schodkem 20,4 miliardy korun. Státní rozpočet se propadl o 40 miliard korun.

Hospodaření Česka je letos katastrofické. Státní rozpočet se v březnu 2017 propadl o 40 miliard korun a je to nejhorší výsledek za posledních 5 let. Důvodem je nižší přísun peněz z Evropské unie (EU). Do státní pokladny přiteklo loni z Bruselu o 50 miliard méně. 

Výsledek hospodaření státu po prvních třech měsících byl letos nejhorší od roku 2012. Zatímco loni na konci března vykazoval státní rozpočet rekordní přebytek 43,6 miliardy korun, letos to bylo jen 4,7 miliardy korun. Oproti stavu na konci letošního února je však přebytek o miliardu korun vyšší.

Za meziročním propadem rozpočtového přebytku stojí především meziroční snížení přílivu peněz z Evropské unie o 52,7 miliardy korun.

„V první polovině roku 2016 byly propláceny relativně vysoké objemy prostředků z EU, které souvisely s výdaji předfinancovanými ze státního rozpočtu v předchozích letech,“ vysvětlil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec vysokou srovnávací základnu loňského roku.

Celkové příjmy státu ke konci března tak kvůli menšímu objemu prostředků z EU meziročně klesly o desetinu, přestože se na daních vybralo o 7,5 procenta více peněz než loni. Největší část příjmů státu zajišťuje pojistné na sociální zabezpečení, které meziročně vzrostlo o 7,1 procenta na 110 miliard korun.

Na DPH stát vybral za první tři měsíce roku meziročně o 3,9 miliardy (7,4 procenta) více.Druhá vlna elektronické evidence tržeb zahrnující oblast velkoobchodu a maloobchodu, kterou stát spustil 1. března, se na daňových příjmech podle ministerstva financí ještě nestihla projevit.

Vláda hospodařila s deficitem

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že v roce 2016 skončil státní rozpočet v přebytku 61,8 miliard korun. Podle nově zveřejněných údajů ČSÚ vláda loni hospodařila deficitem 20,4 miliard korun. Státu pomohly rozpočty obcí a krajů, které skončily v přebytku 44,8 miliard korun.

Veřejné finance skončily loni poprvé v přebytku. Dosáhl úrovně 29,3 miliardy korun, což je 0,62 procenta hrubého domácího produktu (HDP), uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Ústřední vládní instituce hospodařily loni s deficitem 20,4 miliardy korun, který meziročně klesl o 36,5 miliardy korun. U místních vládních institucí vzrostl loni přebytek o 18,5 miliardy korun na 44,8 miliardy korun. O téměř tři miliardy na 4,9 miliardy korun byl vyšší i přebytek subsektoru fondů sociálního zabezpečení.

„Za tímto celkovým výsledkem stojí především přebytek hospodaření obcí a krajů. Ten dosáhl podle ČSÚ částky 44,8 miliardy korun, což je také historické maximum,” řekl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Příjmy obcí a krajů vloni podle něj výrazně vylepšil vyšší výběr daní hlavně díky pokračujícímu růstu ekonomiky.

„Na výdajové straně se promítl přechod na nové programové období EU fondů, což omezilo především investiční výdaje,” dodal Dřímal.

Poukázal také na rozpor, kdy podle nově zveřejněných údajů skončilo hospodaření centrální vlády loni se schodkem 20,4 miliardy korun, ministerstvo financí přitom informovalo o přebytku rozpočtu 61,8 miliardy.

„Důvodem je, že za těmito dvěma hodnotami je odlišná metodologie,“ poznamenal Dřímal.

(pel)