Češi berou na výplatě o dost méně peněz než ostatní členské země Evropské unie (EU).

I když se minimální mzda v České republice letos zvýšila na 11 tisíc korun měsíčně, přesto berou Češi na výplatě ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie (EU) o dost méně peněz.  A to i po přepočtu podle kupní síly. Nejvyšší částku nabízí Lucembursko, nejnižší Bulharsko.

Rozdíly mezi minimální mzdou na západě a východě Evropské unie zůstávají nadále obrovské. V novém porovnání, které dnes zveřejnil Eurostat, nepomohlo Česku ani letošní rekordní zvýšení z 9900 na 11 000 korun měsíčně.

Česko zůstává na pátém místě od konce i po zohlednění rozdílné kupní síly v jednotlivých zemích.

Jednoznačně nejvyšší částku mají nejhůře placení zaměstnanci garantovanou v Lucembursku – 1999 eur (zhruba 54 tisíc korun), což je o 1592 eur více než v Česku a zhruba 8,5krát více než v nejhorším Bulharsku.

Lépe než Česko jsou na tom i sousední Polsko a Slovensko. Podobně jako v Česku rostla minimální mzda ve většině členských zemí.

Největší nárůst oproti roku 2008 zaznamenaly Bulharsko (o 109 procent), Rumunsko (o 99 procent) a Slovensko (o 80 procent).

Nejméně pak minimální mzda narostla ve Velké Británii (o 13 procent), Chorvatsku (o 14 procent) a Nizozemsku spolu s Francii (o 16 procent).

Výjimkou je silně zadlužené Řecko, které přistoupilo z úsporných důvodů ke snížení minimální mzdy o 14 procent.

Minimální mzdu vůbec nezaručuje šest členských zemí EU – sousední Rakousko a dále Dánsko, Švédsko, Finsko, Itálie a Kypr. Do roku 2014 nezaručoval zákon na celostátní úrovni minimální mzdu ani v Německu.

(pel)