Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš chce podat u bruselské Evropské komise stížnost na Českou republiku za to, že český parlament schválil zákon proti střetu zájmů zvaný "Lex Babiš".

Český ministr financí Andrej Babiš bude v Bruselu fakticky žalovat Českou republiku za to, že zdejší parlament schválil zákon o střetu zájmů, který je namířen proti Babišovi. Babiš oznámil, že stížnost Evropské komisi na Česko podá v Bruselu některé z firem holdingu Agrofert.

Stížnost Evropské komisi kvůli podezření na porušení unijního práva ze strany České republiky pod již příští týden. Andrej Babiš však oznámil, že nebude požadovat finanční odškodnění.

Novela zákona o střetu zájmů (přezdívaná „Lex Babiš“) zakazuje, aby se o veřejné zakázky, investiční pobídky a nenárokové dotace mohla ucházet firma, v níž má člen vlády větší podíl než 25 procent.

Člen vlády nebude moci vlastnit ani procento ve společnosti vydávající noviny či provozující rozhlas a televizi.

Babiš označil zákon o střetu zájmu za protiústavní. Současně potvrdil, že holding Agrofert převede do svěřenského fondu.

„Zbavím se celé firmy, tedy i médií, včetně internetových,“ vysvětlil.

Správcem svěřenského fondu nebude nikdo z Babišovy rodiny. Babiš však bude na činnost fondu dohlížet.

Současně se však hodlá domáhat ochrany údajných práv.

„Budu bojovat za svá práva, protože mám právo vlastnit, jako každý český občan. Mám právo podnikat a podílet se na věcech veřejných,“ prohlásil Babiš s tím, že mu v Česku zakazují „tradiční politické strany“.

Babiš je prostřednictvím Agrofertu vlastníkem vydavatelství Mafra a ovládá tak mimo jiné deníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny či Metro. (sfr)