Tržby v restauracích se díky EET zdvojnásobily, tvrdil ministr financí Andrej Babiš. Teď přiznal, že zná data jen ze čtyř procent podniků.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se chlubil úspěchy elektronické evidence tržeb (EET), kdy podle statistik jeho úřadu stouply tržby zaregistrovaných restaurací a hotelů na dvojnásobek v porovnání s prosincem roku 2015. Ministerstvo financí ale po týdnu přiznalo, že Finanční správa zkoumala data pouze od 4 procent restaurací a hotelů. Podle ministerstva to stačí.

„Finanční správa se v lednu 2017 podrobně zaměřila na náhodný vzorek 1600 restaurací a hotelů,“ uvedl Michal Žurovec, mluvčí ministerstva.

Zmíněný počet podniků představuje zhruba 4 procenta těch, kteří se do EET v první vlně zapojili.

„Tento vzorek restaurací a hotelů vykazoval v průběhu prosince 2015 tržby 263,6 milionu a v prosinci 2016 vykazoval tržby 527,4 milionu korun,“ sdělil Žurovec.

Čtyři procenta zkoumaných restaurací lze podle něj z hlediska statistických zkoumání považovat za vysoce vypovídající podíl. Data pocházejí z finančních úřadů ze všech krajů.

„Vzhledem k tomu, že finanční správa v prosinci 2015 nedisponovala elektronickou evidencí tržeb, tržby dotyčných subjektů za prosinec 2015 bylo nutné vyhledávat v příslušných výkazech individuálně s mimořádnou pracností,“ dodal Žurovec.

Minulý týden Babiš oznámil, že evidované tržby za prosinec 2016 dosáhly téměř 20 miliard korun, zatímco v prosinci 2015 to bylo jen deset miliard.

„To jednoznačně vyvrací argument našich kritiků, že je EET pro podnikatele likvidační, a potvrzuje, že se jedná o zásadní krok k narovnání podnikatelského prostředí,“ doprovodil čísla komentářem Babiš.

Kritici ale jeho číslům nevěřili.

„Nárůst tržeb o 100 procent je nesmysl. V současné době ještě nejsou k dispozici přesná data – například z přiznání k DPH nebo z daňových přiznání. V systému ministerstva financí jsou navíc značné duplicity dokladů a je tam zapojena i část firem z druhé vlny zavádění EET,“ namítal Boleslav Buzek, zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET.

(pel)