Přehled zpráv z byznysu v České republice. Energetický průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského v Polsku pohořel, tamní vláda nestojí o zahraniční investory v energetice.

Polsko nemá zájem o zahraniční investory v energetice. Pocítil to i český podnikatel Daniel Křetínský, jehož Energetický a průmyslový holding (EPH) v Polsku neuspěl. V článku naleznete i další zajímavé zprávy o problémech českých byznysmenů v uplynulém období.


Křetínský pohořel v Polsku. Tamní vláda nestojí o zahraniční investory v energetice

Energetický průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského v Polsku pohořel. Polská konzervativní vláda donutila francouzský státem ovládaný koncern EDF, aby prodal uhelnou elektrárnu Rybnik i portfolio tepláren místním energetickým společnostem.

Česká skupina EPH ani australská IFM, s nimiž se koncern původně dohodl, nedostaly z politických důvodů šanci. Francouzi již dohody, které v loňském roce uzavřeli s vítězi soutěže na prodej polských dceřiných podniků, stornovali.

Starší uhelnou elektrárnu Rybnik v Horním Slezsku měl koupit EPH vedený Danielem Křetínským, zatímco skupina tepláren měla skončit v majetku australského investičního fondu IFM.

Zlom nastal po rozhodnutí polského ministra energetiky Krzysztofa Tchórzewského, který v polovině prosince využil svého práva a dohodnuté transakce zablokoval.

Pokračovat tak bude proces, pro který se u našeho severního souseda vžil termín „repolonizacja energetyki“.

O2 postihl velký výpadek sítě. Někteří zákazníci nemohli telefonovat

Mobilní operátor O2 postihl v minulém týdnu velký výpadek, který se týkal 3G sítí ve středních Čechách a Praze. Někteří lidé tak nemohli telefonovat. Odstranit závadu se podařilo až po více než dvou hodinách.

„Někteří naši zákazníci v Praze a středních Čechách mohou mít nyní problém s voláním ve 3G síti,“ uvedla krátce po nahlášení problému mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

První uživatelé si na závadu stěžovali v pátek odpoledne.Problém se podařilo vyřešit po více než dvou hodinách. Co přesně výpadek způsobilo, mluvčí neupřesnila.

Jedná se o druhý problém společnosti během čtyř měsíců. Poslední větší výpadek O2 řešila loni v říjnu, kdy její zákazníci na severu Moravy a Olomoucku měli problémy s voláním a mobilními daty v sítích GSM a 3G.

O2 má v mobilní síti kolem 4,9 milionu zákazníků. Majoritní podíl v O2 vlastní investiční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.

Nákup za 17,5 miliard: Radovan Vítek získal 11 evropských obchodních center

Skupina CPI PG miliardáře Radovana Vítka koupila 11 velkých obchodních center v Česku, Maďarsku, Polsku a v Rumunsku. Cenu společnost neuvedla, podle odhadů analytiků se ale pohybuje kolem 650 milionů eur (zhruba 17,5 miliardy korun). Akvizici musí ještě odsouhlasit český a maďarský antimonopolní úřad.

Skupina nákupem získá 265 tisíc metrů čtverečních nových pronajímatelných ploch. Mezi ně patří například obchodní centrum Olympia v Plzni, obchodní centrum Nisa v Liberci a retailové projekty Ogrody v polském Elblagu nebo Polus v Budapešti.

„CPI PG také koupila administrativní komplex Zlatý Anděl v Praze 5 a dvě velkoprodejny Intersparu v Maďarsku,“ řekl Jan Burian, mluvčí skupiny CPI.

Celkem tak bude mít společnost už 20 obchodních center a zhruba 430 000 metrů čtverečních obchodních ploch k pronájmu.

Miliardář Tykač vyhrál spor s Telefónicou. Společnost mu musí vyplatit 1,7 miliardy   

Španělská telekomunikační společnost Telefónica má zaplatit firmám podnikatele Pavla Tykače 1,7 miliardy korun za odprodej akcií v bývalém Českém Telecomu.

Většinový podíl v Českém Telecomu koupila Telefónica od státu v roce 2005 za 82,6 miliardy korun. To odpovídalo zhruba 502 korunám za akcii. Ostatním akcionářům ale španělská firma nabídla v rámci odkupu jen 456 korun za akcii.

Tykačovy společnosti Management Limited a Lexburg Enterprises Limited proto Telefónicu žalovaly kvůli nízko stanovené ceně. Požadovaly doplatit přes 870 milionů korun plus úroky.

Více než 10 let trvající soudní spor prozatím skončil pravomocným rozsudkem Vrchního soudu, podle kterého má Telefónica doplatit Tykačovým společnostem 1,7 miliardy korun.

Telefónica ale těsně před koncem loňského roku podala dovolání k Nejvyššímu soudu ČR a zároveň žádá o odklad vykonatelnosti.

(pel)