Stát hrozí operátorům odebráním licence, pokud nesníží ceny za mobilní tarify v České republice.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) znovu nařídil mobilním operátorům O2 a Vodafone, aby do měsíce snížili velkoobchodní ceny datových služeb v sítích LTE. V opačném případě jim pohrozil odebráním licencí. Češi platí za mobilní tarify a především internet jedny z nejvyšších cen v Evropě.

„Mobilní operátoři O2 a Vodafone stále neplní své přijaté závazky z aukce kmitočtů a mohou tak bránit virtuálním operátorům nabízet datové služby za přijatelné ceny,” uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

ČTÚ operátory k nápravě situace vyzval již podruhé.

„První výzvu z února loňského roku vyslyšel pouze operátor T-Mobile. Společnosti Vodafone a O2 cenu dostatečně nesnížily a za neuposlechnutí výzvy jim byla ve správním řízení udělena pokuta v maximální možné výši dva milióny korun,” připomněl Drtina.

Podle podmínek aukce kmitočtů musí být velkoobchodní cena nastavena tak, aby umožnila ziskové podnikání stejně efektivním virtuálním operátorům.

„V současné době by se tak cena měla dostat na úroveň 0,10 až 0,15 koruny za 1 MB dat u mobilních služeb a zhruba 0,01 koruny za 1 MB dat u služeb fixního LTE,” zdůraznil.

Podle ČTÚ nabízí společnost O2 cenu za 1 MB dat ve výši 0,43 koruny a společnost Vodafone cenu v rozpětí od 0,29 až 0,51 koruny za 1 MB v závislosti na objemu odebíraných mobilních služeb. Fixní cenu nenabízí.

„Přijaté opatření cílí na posílení konkurence na maloobchodních trzích služeb poskytovaných prostřednictvím mobilních sítí a má umožnit virtuálním operátorům nabízet plnohodnotné služby na sítích LTE svým zákazníkům,” odůvodnil opatření Drtina.

Babiš chce situaci řešit

Na splnění výzvy mají operátoři lhůtu jednoho měsíce. Pokud jí ani napodruhé nevyhoví, ČTÚ jim může odebrat licenci.

Češi platí za mobilní tarify a především internet jedny z nejvyšších cen v Evropě. Ceny neomezených mobilních tarifů v ČR jsou až dvojnásobné ve srovnání s jinými zeměmi EU. Spolu s Řeckem, Maltou, Bulharskem a Maďarskem se Česko řadí mezi nejdražší unijní země.

Nejčastější tarif s neomezeným voláním a limitem 1,5 GB dat dnes trojice operátorů nabízí za shodných 749 korun. Kdyby ale chtěl podobný tarif postavit jejich virtuální konkurent, vyšla by jeho koncová cena i s DPH na základě statistik zveřejňovaných ČTÚ na něco přes 913 korun.

V zahraničí je situace podstatně lepší. Polský T-Mobile poskytuje neomezený tarif s pěti GB dat za v přepočtu 305 korun, Orange za 244 korun.

Ve Velké Británii u Vodafone zákazníci pořídí za 471 korun měsíčně neomezený tarif s datovým balíčkem ve výši pět GB, včetně neomezeného volání, SMS a dvou GB dat v rámci EU. V Nizozemsku T-Mobile nabízí neomezený tarif za 582 korun měsíčně včetně neomezeného roamingového volání v zemích EU a USA.

Situace už má odezvu i mezi politiky.

„Určitě s tím chceme něco dělat, budeme se tím intenzivně zabývat,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tím, že není možné, aby čeští zákazníci měli jedny z nejdražších služeb v Evropě.

(pel)