Kopřivnická automobilka Tatra v roce 2016 vyrobila celkem 1326 vozidel.

Kopřivnická Tatra Trucks v roce 2016 vyrobila celkem 1326 vozidel, všechna vyrobená vozidla jsou zároveň prodaná. Poprvé od roku 2008 tak automobilka překročila symbolický výrobní milník 1000 vozidel a meziročně dokázala zvýšit výrobu o více než 50 procent.

„Dokázali jsme zákazníkům z celého světa, že jsme schopni splnit jejich poptávku po unikátních tatrováckých vozidlech a podvozcích,“ uvedl Martin Bednarz, generální ředitel podniku.

Výroba v Tatře probíhala až do posledních pracovních dnů roku, poslední desítky vozidel se montovaly v týdnu mezi Vánoci a Silvestrem.

Automobilka tak dodala armádě s tříměsíčním předstihem 26 valníků typové řady Tatra Tactic. Vozy slavnostně předala v Centru zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově na Olomoucku.

Největší počet vozidel poputuje do 143. zásobovacího praporu v Lipníku nad Bečvou, který vznikl loni, a do Agentury logistiky. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) řekl, že jde o novou dodávku po třech letech.

Nová vozidla Tactic byla armádě dodána v provedení valník na podvozku 6×6 se zadním zvedacím čelem a jsou určena pro přepravu zbraní i materiálu. Pro potřeby Armády ČR jsou rovněž vybavena pancéřovou podlahou kabiny, lafetací pro kulomet na střeše kabiny či systémem centrálního dohušťování pneumatik za jízdy.

„Armáda ČR je velmi důležitý a referenční zákazník, kterého si vysoce vážíme. Proto jsme odběrateli vyšli vstříc nejen ve značném urychlení dodávky, ale i v otázce dřívějšího zúčtování záloh poskytnutých na tento projekt,“ uvedl David Pipal, obchodní ředitel Tatry.

Většina produkce je určena k exportu

Letos má v plánu automobilka vyrobit i prodat 1700 automobilů. Dlouhodobě považuje společnost za reálné dodávat na světový trh cca 2000 vozidel ročně v segmentu speciálních užitkových automobilů a podvozků pro různé nástavby, u kterých je požadavek na vysokou odolnost a průchodivost terénem.

Osmdesát procent produkce automobilky je určeno k exportu. Automobilka Tatra Trucks zaměstnává 1300 kmenových zaměstnanců a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.

Nejvíce vozů, více než 435, automobilka dodala na český a slovenský trh. Celkem 334 aut putovalo do Indie a po 130 vozidlech do Egypta a Jordánska.

„Egypt a Jordánsko představují nové a atraktivní trhy, na které jsme letos vstoupili. Dnes tam dodáváme produkci v segmentu defence (vojenský program), ale na ní v budoucnu chceme navázat i dodávkou vozidel pro civilní sektor,“ sdělil Pipal.

Obrat Tatra Trucks za rok 2015 byl 3,7 miliardy korun, zisk před zdaněním byl 400 miliónů korun.

Ekonomický ředitel firmy Radek Strouhal uvedl, že zisk před započtením úroků, daní a odpisů EBITDA za rok 2016 bude atakovat hranici půl miliardy korun.

(pel)