Zákaz prodeje o státních svátcích, který platí od loňského roku, negativně dopadl na celoroční tržby obchodníků..

Zákaz prodeje o některých státních svátcích, který začal platit v loňském roce, se negativně podepsal na celoročních tržbách obchodníků. Odhadovaná ztráta tržeb obchodníků kvůli zákazu prodeje může ročně dosáhnout zhruba 4 miliard korun. Podnikatelé jsou přesvědčeni, že jim zákon brání svobodně podnikat, a podali ústavní stížnost.

I když lidé více nakupovali ve dnech před a po svátcích, ztrátu ze zavřených obchodů to nedokázalo vynahradit, vyplývá z vyjádření obchodních řetězců. Ze zavřených velkých obchodů profitovali menší prodejci a e-shopy.

Například Globus před svátky zaznamenal zvýšenou návštěvnost hypermarketů.

„I přes zvýšené prodeje v těchto dnech nám to nicméně nevykompenzovalo rozdíl z uzavření ve srovnání s loňským rokem,“ řekla mluvčí Pavla Hobíková.

Také obchodům Sportisimo vzrostly sice ve srovnání s loňským rokem tržby 27. i 28. prosince, ale tento přebytek nepokryl nulovou tržbu z 26. prosince, kdy musely být velké prodejny zavřené.

Podnikatelé podali ústavní stížnost

Stížnost, kterou iniciovaly Svaz obchodu a cestovního ruchu a Hospodářská komora a kterou podepsalo 19 senátorů, byla odeslána k Ústavnímu soudu na konci loňského roku.

„Ve stížnosti svazy uvádějí, že zákon je v přímém rozporu se čtyřmi ústavně zaručenými právy, mj. s právem na svobodné podnikání,“ řekl Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory.

„Nelze prosadit zákon, který by omezoval na ústavních právech určitou skupinu podnikatelů, a naopak některou náhodně vybranou skupinu bezdůvodně na jejich právech zvýhodňoval,“ doplnil Diro.

Obchodníci se také obávají, že zákon vytváří riziko budoucího rozšíření zákazu na nedělní prodej.

Podnět Ústavnímu soudu může dát nejméně 17 senátorů, nynější podepsali členové horní komory za ODS, TOP 09, Starosty a za ANO.

(pel)