Andrej Babiš plánuje za účtenky z EET rozdávat ceny za 65 milionů korun ročně.

Účtenková loterie k elektronické evidenci tržeb (EET), která má lidi motivovat k tomu, aby si od obchodníků brali paragony, začne v polovině roku 2017. Ministr financí Andrej Babiš plánuje ročně rozdat ceny za 65 milionů korun.

Hodnota prvních pěti výher bude v rozmezí od 100 tisíc korun do 1 milionu korun, včetně věcné výhry automobilu. Na zajištění loterie, která se bude jmenovat „Účtenkovka“, už ministerstvo financí vypsalo otevřené výběrové řízení.

Každý měsíc by mělo některou z cen vyhrát 20 až 30 tisíc lidí.

„Ročně budeme rozdělovat peněžité i věcné výhry ve výši 65 milionů korun. Hodnota prvních pěti výher v každém měsíci bude v rozmezí od 100 tisíc do milionu korun, včetně věcné výhry automobilu. Ostatní výhry jsou rozděleny do nižších finančních částek v řádech desetitisíců a stovek korun,“ upřesňuje náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Losování se uskuteční každý měsíc, vždy 15. kalendářní den, a to z účtenek vydaných za předem stanovené období.

Zájemce se do Účtenkovky přihlásí přes webovou službu nebo mobilní aplikaci. Ministerstvo však jedná také s partnery – asistenčními místy – kde by si lidé mohli své účtenky zaregistrovat a přihlásit se do účtenkové loterie. Vyhoví tak zejména starším lidem bez přístupu k internetu a moderním technologiím.

MF na zajištění loterie vypsalo soutěž

Kvůli spuštění loterie už ministerstvo financí vyhlásilo tendr na zajištění služeb, jako je registrace hráčů, registrace a příjem účtenek, losování a výplata výher a zákaznická podpora. Vítěz tendru by měl také vytvořit a spravovat webové stránky a mobilní aplikaci pro účastníky loterie.

Do veřejné zakázky se může přihlásit uchazeč, jehož roční obrat dosahoval za každé ze tří bezprostředně předcházejících účetních období minimálně 10 milionů korun a který v posledních třech letech prováděl službu obdobného charakteru, jíž se účastnilo více než 15 tisíc hráčů. Nabídky je možné podat do 10. ledna.

Účtenkovou loterii zavedlo dříve například Chorvatsko, Slovensko nebo Slovinsko. Cílem je motivovat zákazníky, aby si brali od podnikatelů pokladní doklad. Hlavní odměnou v těchto zemích byla většinou peněžitá výhra, možné je získat i věcné ceny.

Elektronická evidence tržeb začala 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.

(pel)