Cena plynu by měla příští rok zákazníkům klesnout až 5 procent.

Cena plynu by měla v příštím roce klesnout v průměru o 3 až 5 procent. U výhledu cen elektřiny zaleží na tom, v jakém rozsahu a formě přijde od Evropské komise (EK) potvrzení takzvaných notifikací pro podporované zdroje v ČR.

Energetický regulační úřad (ERÚ) mírně zvýšil takzvanou regulovanou složku ceny plynu, která tvoří asi pětinu výsledné ceny. Očekává ale pokles takzvané silové složky, která tvoří zbytek ceny a určují ji sami dodavatelé.

Evropská komise v pondělí oznámila, že schválila režim podpory obnovitelných zdrojů v Česku. Při nezapočítání těchto tzv. notifikací počítá ERÚ se snížením regulované složky, která tvoří u elektřiny více než polovinu výsledné ceny, zhruba o pětinu.

Analytici již dříve uvedli, že při započítání podpory obnovitelných zdrojů bude cena elektřiny stagnovat.

Provozovatelé obnovitelných zdrojů dostanou 37 miliard korun

Podle rozhodnutí EK takzvanou notifikaci získaly obnovitelné zdroje spuštěné v období 2006 až 2012. Ministr průmyslu Jan Mládek řekl, že očekává, že ERÚ neprodleně rozhodnutí komise zohlední a příslušná cenová rozhodnutí vypíše.

Podle dřívějšího vyjádření ministerstva průmyslu budou mít provozovatelé obnovitelných zdrojů příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun. Některým zdrojům notifikace ale stále chybí. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva objem těchto zdrojů je dvě až tři miliardy korun.

Podporu obnovitelným zdrojům na letošní rok ERÚ vypsal na základě nařízení vlády těsně před koncem loňského roku. Výplatu umožnil během nepřítomnosti Vitáskové tehdejší místopředseda úřadu Jan Nehoda, jehož pak Vitásková odvolala. Vitásková už dříve uvedla, že většina podpory, která byla letos dosud vyplacena, byla vyplacena nezákonně.

(pel)