Mimořádnou podporu ve výši 559 milionů korun dostanou od vlády chovatelé krav a prasat.

Chovatelé krav a prasat dostanou od Evropské unie a vlády České republiky mimořádnou podporu v výši 559 milionů korun. Evropská komise tak chce pomoci zemědělcům postiženým cenovou krizí. Stát začne peníze vyplácet do konce roku.

„Na chovatele dojnic a prasat těžce dolehla celoevropská krize v těchto sektorech. Nechceme, aby museli snižovat stavy zvířat, nebo dokonce ukončit výrobu. Proto jsme využili nařízení Evropské komise, které členským státům umožňuje poskytnout zemědělcům kompenzace za jejich ztráty,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Peníze dostanou chovatelé krav pouze v případě, že sníží svou mléčnou produkci, nesmějí ale chovy úplně zavřít. Čeští producenti mléka již slíbili, že sníží výrobu o 13 700 tun.

Opatření má snížit evropskou nadprodukci. Evropská komise doufá, že se tak alespoň částečně zvýší výkupní ceny mléka. Dlouhodobě prodávají zemědělci mléko pod výrobními náklady.

Přebytky na trhu a následný pokles výkupních cen pod nákladové způsobila mimo jiné snížená čínská poptávka a ruské embargo na dovoz potravin.

„U vepřového masa jsou obtíže na trhu spojeny především se zákazem dovozu v důsledku vypuknutí afrického moru a ruského zákazu dovozu, potíže na trhu s hovězím a telecím masem jsou vedlejším účinkem narušení trhu s mlékem,“ uvedlo ministerstvo zemědělství.

(pel)