Prezident Zeman varoval v den státního svátku 28. října před terorismem.

Prezident republiky Miloš Zeman při slavnostní přísaze vojáků Armády České republiky na Hradčanském náměstí varoval před nebezpečím mezinárodního terorismu. Exprezident Klaus při příležitosti státního svátku kritizoval EU a varoval před masivní migrací.

„Domnívám se, že největším nepřítelem nejenom našeho státu, ale všech civilizovaných zemí, je mezinárodní terorismus,“ uvedl prezident Zeman.

Zbraně teroristů jsou podle Zemana jiné než zbraně ve standardních válkách.

„Nemůžeme očekávat pochod nepřátelských armád na naše území. Ale to, co očekávat můžeme, a co zažily už mnohé jiné státy, je teroristický útok zaměřený proti nevinnému civilnímu obyvatelstvu.“

Nebezpečí tohoto útoku prý v žádném případě nelze podceňovat jen proto, že se dosud nestal u nás a stal se jinde.

Zeman se společně s ministrem obrany Martinem Stropnickým na pražském Vítkově zúčastnil pietního aktu při příležitosti státního svátku. Součástí oslav byl i přelet tří bitevních vrtulníků, které nad nebi vytvořily trikoloru v českých národních barvách.

zeman-vitkov-28-rijen-2016

Klaus: Evropská unie stojí před rozkladem

Bývalý prezident Václav Klaus využil oslavy dne 28. října k tvrdé kritice Evropské unie, která není schopna vyřešit masovou migraci do Evropy. Klaus vystoupil na pražském Vítkově v rámci shromáždění pořádaného Svazem bojovníků za svobodu. Podle Klause stojí Evropská unie kvůli migraci před rozkladem.

„Ničivá sociálně-inženýrská ideologie multikulturalismu hrozí rozložit nejen Evropskou unii, ale i poměry v jednotlivých členských zemích,“ prohlásil Klaus.

Masová migrace podle exprezidenta znamená ohrožení existence Evropy a je vykročením ke změně národnostních, etnických, kulturních i hodnotových poměrů na kontinentu.

Proto je prý nutné bránit a chránit suverénní český stát. Nelze se spoléhat na členství v Evropské unii, které hrozí rozklad v souvislosti s migrační krizí, konstatoval Klaus.

Varoval také, že za 2 roky při oslavách stého výročí založení samostatné republiky již „nebude co slavit“.

Klaus také převzal Pamětní kříž Českého svazu bojovníků za svobodu za podporu vlastenectví a rozvoj demokracie. (sfr)