Poslanecká sněmovna odmítla finanční ústavu.

Poslanci zamítli ústavní zákon o finanční odpovědnosti, který měl omezit nadměrné zadlužování státu. Pro třípětinovou většinu, potřebnou pro schválení ústavního zákona, v dolní komoře chyběly hlasy. 

Podle opozice finanční ústava není dostatečně přísná. Předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek předlohu označil za prázdnou slupku a přirovnal ji k „sardinkám v plechovce od kaviáru.“

„Ten zákon je potřebný, prosazovala ho i naše vláda. Ale na stole je přesně to, co nemá žádnou cenu. Obsah, který naprosto neodpovídá názvu. Budeme mít ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, která umožní vládě chovat se neodpovědně,“ uvedl  Kalousek.

„Pokud zákon schválíte, do té výlohy schválených zákonů dáte plechovku s nápisem kaviár, ale budou tam sardinky,“ dodal exministr financí.

Rozpočtový výbor sice doporučil poslancům schválit finanční ústavu v úpravě opoziční ODS, která do ní doplňovala i konkrétní opatření proti nadměrnému zadlužení, vládní sociální demokracie na to ale nepřistoupila.

Koalice potřebovala 120 hlasů, pro ale nakonec zvedlo ruku jen 75 zákonodárců. Poslanci vládního hnutí ANO a KDU-ČSL zákon podpořili stejně jako občanští demokraté. Hlasování se zdrželi členové dolní komory za ČSSD a TOP 09, proti byli komunisté.

„Do ústavního zákona patří obecné principy. Ne to, co navrhuje ODS. Pokud pozměňovací návrh projde, tak tento ústavní zákon podpořit nemůžeme,“ avizoval šéf rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD).

(pel)