Prezident Miloš Zeman se přidal k Andreji Babišovi a zpochybnil potřebnost Senátu.

Prezident Miloš Zeman zpochybnil v rozhovoru pro Českou televizi smysl Senátu. Podle něj je pro tak malou zemi, jakou je desetimilionové Česko zbytečný. Přidal se tak k povolebnímu vyjádření ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše, který navrhl zrušení Senátu hned poté, co jeho hnutí neuspělo v druhém kole voleb do horní komory.

Zeman je ve svých názorech na Senát konzistentní, kriticky se k jeho existenci stavěl už před volbami.

Podle prezidenta by Senát mohl být pojistkou demokracie, zároveň ale vyjádřil pochybu, „zda desetimilionové město jménem Česká republika potřebuje dvě komory parlamentu“.

„Spíše je lidem jedno, zda Senát existuje, či neexistuje, protože kdyby si Senátu více vážili, tak bude ta volební účast vyšší. Je mi to líto,“ uvedl prezident.

Volební účast ve druhém kole byla těsně nad 15 procenty.

Zeman se zpochybněním Senátu postavil po bok vicepremiéra Andreje Babiše.

„Senát zpomaluje legislativní proces, stojí 600 milionů korun ročně, a navíc už ani nemá kompetence volit prezidenta. Třeba na Slovensku horní komoru nemají.“

Babiš však sklidil kritiku za to, že chtěl rušit Senát bezprostředně poté, co v něm jeho strana neuspěla. Před vyhlášením voleb totiž mluvil jinak.

„Senát je důležitá součást demokratického fungování naší země,“ lákal ministr financí voliče před druhým kolem senátních voleb.

Zeman v rozhovoru také uvedl, že do konce roku v horní komoře nevystoupí. Vadí mu, že ho prý senátoři poučovali, jak si má jako prezident počínat.

(pel)