Hillary Clintonová v průzkumu vede nad svým soupeřem Donaldem Trumpem o 12 procentních bodů.

Demokratická kandidátka na prezidentku Spojených států Hillary Clintonová vede nad svým republikánským protivníkem Donaldem Trumpem o 12 procentních bodů. To je od jejího oficiálního získání kandidatury jeden z největších náskoků. Vyplývá to z průzkumu, který provedla univerzita v Monmouthu.

Clintonová v nově zveřejněném průzkumu mezi Američany rozhodnutými jít k volbám získala podporu 50 procent, zatímco za realitního magnáta se postavilo 38 procent respondentů.

Zbytek hlasů připadl jiným kandidátům. Nejvíce jich získal libertarián Gary Johnson, a to 5 procent.

Ve stejném zářijovém průzkumu vedla Clintonová nad Trumpem v poměru 46 ku 42 procentům.

„Clintonová zvýšila svůj náskok mezi registrovanými voliči, ale hlavní rozdíl mezi výsledky z tohoto a minulého měsíce je to, že mezi jejími příznivci roste nadšení, takže více z nich chce hlasovat, zatímco zájem Trumpových zastánců o volby klesá,“ uvedl anketní institut univerzity.

Průzkum se rovněž zabýval skandálem Trumpa, kterého několik žen nařklo ze sexuálního obtěžování. Z dotazovaných 22 procent považuje obvinění za rozhodně pravdivá a 40 procent za zřejmě pravdivá.

Nejvíce v pravdivost tvrzení zmíněných žen věří voliči Clintonové (87 procent) a nerozhodnutí voliči či ti, kteří chtějí podpořit jiného kandidáta než Clintonovou či Trumpa (60 procent). Z Trumpovy voličské základny se k pravdivosti obvinění kloní 29 procent respondentů.

(pel)