Okamurovo hnutí SPD podpořilo návrh prezidenta Miloše Zemana na deportace migrantů do Afriky nebo na řecké ostrovy.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury podpořilo plán prezidenta Miloše Zemana, který v rozhovoru pro Financial Times navrhnul deportace migrantů do pustin v severní Africe nebo na řecké ostrovy. Podobný návrh na nucený odsun uprchlíků pryč z Evropy podporuje také maďarský premiér Viktor Orbán.

„Vítám, že se prezident republiky Miloš Zeman připojil ke stanovisku SPD na nulovou toleranci nelegálních imigrantů a jejich nekompromisní vyhošťování mimo schengenskou hranici tak, jak ukládá mezinárodní právo,“ uvedl předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

„Hnutí SPD vítá iniciativu na přesídlení ekonomických migrantů z Evropy do Afriky anebo na řecké ostrovy, čímž by Řecko mohlo splácet své dluhy věřitelům.“

Prezident Miloš Zeman navrhl deportovat nelegální uprchlíky do prázdných míst v severní Africe nebo na neobydlené řecké ostrovy v rozhovoru pro Financial Times. Jeho slova vzápětí zpochybnil ministr zahraničí Zaorálek s tím, že deportace běženců nejsou oficiální postoj vlády ČR.

Rozhovor britskému deníku poskytl Zeman na ostrově Rhodos, kde vystoupil na konferenci Dialog civilizace.

„Jsme v Řecku, které má dostatek neobydlených ostrovů a velký zahraniční dluh. Zřízení ´hotspotů´ na řeckých ostrovech by mohlo být splátkou zahraničního dluhu,“ prohlásil Zeman.

Zeman je pouze proti islámským migrantům

Svoji druhou navrhovanou variantu, tedy přesun uprchlíků do pustin v severní Africe, již Zeman více neupřesnil.

Zdůraznil však, že není proti uprchlíkům, kteří do Česka přišli z Ukrajiny, Vietnamu a podobných zemí.

„Jsem pouze proti islámským migrantům, protože si myslím, že naše kultury jsou zcela nekompatibilní,“ podotkl Zeman.

Samotný deník FT označil Zemanovy názory za ještě radikálnější, než jaké vůči migrantům prosazuje maďarský premiér Orbán.

Orbán navrhl deportovat migranty mimo EU

Maďarský premiér Viktor Orbán již v září navrhl deportovat a držet všechny ilegální migranty v táborech mimo Evropskou unii. V nich by uprchlíci byli po dohledem ozbrojených strážců do té doby, než by úřady rozhodly o jejich žádosti o azyl.

Podle Orbána by tak migranti mohli být umístěni na ostrov nebo na vymezeném území na pobřeží severní Afriky.

Všichni migranti, kteří do Evropy pronikli nelegálně, musejí být podle Orbána zadrženi a odesláni pryč.

„Musíme založit velké uprchlické tábory mimo EU s ozbrojenou bezpečností a finanční podporou, kterou poskytne, zajistí Unie,“ vysvětlil Orbán svůj plán.

Do těchto táborů by byli deportováni všichni ilegální migranti a pouze zde by mohli žádat o azyl.

(pel)