Prezident Miloš Zeman podporuje zvolení Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta.

Někdejší dlouholetý šéf sociálně demorkatické strany a nynější český prezident Miloš Zeman podporuje zvolení miliardářského kandidáta republikánské strany, Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA.

„Nebudu se vměšovat do amerických vnitřních záležitostí, pouze řeknu, že pokud bych byl americkým občanem, tak ano, volil bych Donalda Trumpa,“ prohlásil Zeman.

Zeman současně kritizoval současného prezidenta Baracka Obamu. Vyslovil se negativně k případnému zvolení demokratické kandidátky Hillary Clintonové za Obamovu nástupkyni ve funkci.

Clintonová by podle Zemana pokračovala v politice současného prezidenta Baracka Obamy.

Hlava českého státu se k americkým kandidátům vyslovila v rozhovoru pro portál idnes.

Zeman zdůraznil, že by Spojené státy pod vedením prezidenta Trumpa byly jiné, než jaké jsou za vlády Baracka Obamy.

„Při vší úctě k Baracku Obamovi, jeho jméno je spojeno s celou řadou neúspěchů,“ konstatoval Zeman.

„Podařilo se mu rozhasit celý Střední východ,“ podotkl na Obamovu adresu český prezident.

„Po Obamovi zůstává řada ´mokvajících ran´ a žádná se nezahojila,“ prohlásil dále Zeman.

Zeman proti Clintonové

Zeman vysvětlil, proč preferuje Donalda Trumpa na úkor jeho demokratické protikandidátky. Clintonová by totiž podle Zemana pokračovala v Obamou prosazované politice, což český prezident považuje za negativní.

Odmítl také obvinění z populismu a nezkušenosti, která se snášejí na hlavu Donalda Trumpa. Zeman přirovnal republikánského kandidáta Trumpa k prezidentovi Ronaldu Reaganovi, který stál v čele americké exekutivy v letech 1981 až 1989.

„Když kandidoval Reagan, byly posměšky, že je to jen hloupý herec, co od něj můžeme čekat… A byl to jeden z největších amerických prezidentů,“ řekl Zeman. (sfr)