Státy Visegrádské čtyřky budou vetovat dohodu mezi EU a Británií o podmínkách brexitu pokud nedostanou garance Londýna, že lidé z EU pracující v Británii jsou rovnocenní.

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Velké Británii bojkotem dohody o brexitu. Státy Visegrádské čtyřky (V4: Slovensko, Česko, Polsko, Maďarsko) jsou podle Fica připraveny odmítnout dohodu o vystoupení Velké Británie z EU, pokud by brexit zhoršil podmínky pro práci Evropanů ve Spojeném království.

„Země visegrádské čtyřky budou nekompromisní. Jestliže nebudeme cítit garance, že lidé pracující v Británii jsou rovnocenní, budeme vetovat dohodu mezi EU a Británií,“ uvedl Fico.

V podobném duchu se vyslovili i představitelé EU na summitu v Bratislavě s tím, že odmítnou poskytnout Británii přístup na jednotný trh EU, pokud Londýn neumožní volný pohyb pracovníků z EU na území Spojeného království.

Podle aktuálních informací chce Británie zahájit formální vyjednávání o odchodu z Evropské unie v lednu či únoru roku 2017.

Fico zpochybnil sankce proti Rusku

Fico zároveň kritizoval uvedl, že sankce vůči Moskvě jsou neefektivní, poškozují EU a zájmy slovenské ekonomiky.

Podotkl však, že Slovensko respektovat názor EU (zavedení a podpora ekonomických sankcí proti Rusku) v této otázce.

EU zavedla sankce vůči Moskvě v roce 2014 poté, co Rusko anektovalo ukrajinský Krym.

Německá kancléřka Angela Merkelová nedávno prohlásila, že není důvod zrušit sankce, protože Rusko neplní závazky podle minských dohod, jejichž cílem je ukončit konflikt na výhodě Ukrajiny.

Fico již dříve několikrát vyzval k ukončení sankcí vůči Rusku. Naposledy po srpnovém setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě.

K ukončení sankcí uvalených na Rusko několikrát vyzval i prezident Miloš Zeman. (sfr)