Lídři Evropské unie se sjeli na summit do Bratislavy

Do Bratislavy se sjeli šéfové vlád zemí Evropské unie. Předseda Evropské rady Donald Tusk je vyzval ke „střízlivému a brutálně upřímnému“ pohledu na současné problémy EU. Tématem setkání má být kromě jiného budoucí podoba EU bez Británie.

Británie bude již na setkání zemí chybět. Přestože jednání o brexitu zatím nejsou na pořadu dne, vystoupení Británie z EU mnohá témata na summitu zřejmě zastíní.

Na summitu v Bratislavě se budou předsedové vlád snažit najít způsob, jak vrátit Evropě důvěru v Evropskou unii, napsal britský server BBC.

Tusk v předvečer summitu vydal oficiální prohlášení, v němž potvrdil, že „Evropská unie je otřesena všemi druhy krizí a není možné se chovat jakoby se nic nedělo“.

Podle něho má být klíčovým tématem bratislavského summitu právě hledání způsobu, jak tyto krize překonat a nenechat se jimi zničit.

EU by podle Donalda Tuska měla vytvořit „realistickou diagnózu příčin brexitu“. Vyzval proto lídry EU, aby občany svých zemí přesvědčili o tom, že se poučili z brexitu a jsou schopní jim vrátit stabilitu a bezpečí.

Summit by měl určit směr procesu „renesance EU“. Série schůzek by měla podle plánů vyvrcholit v březnu v Římě při 60. výročí počátku evropského integračního projektu.

„V době po brexitu bylo nutné se sejít. Dvaasedmdesát lídrů povede velmi otevřenou diskuzi o stavu unie. Věřím, že připravíme plán řešení nejdůležitějších témat následující poloviny roku,“ deklaroval slovenský premiér Robert Fico.

Fico podle deníku Sme označil za hlavní bod summitu zastavení pesimismu. „Jsou před námi nelehké úkoly. Jde o to ukázat, že se umíme zlepšovat,“ řekla v Bratislavě německá kancléřka Angela Merkelová.

Český premiér Bohuslav Sobotka před setkáním uvedl, že prioritou Prahy je „bezpečná, prosperující a spolupracující EU“.

Je k tomu podle něj nutná nejen jednota členských zemí, ale také vyšší důvěra lidí v EU a její instituce.

Česko chce na summitu apelovat mimo jiné taky na to, aby EU udržela co nejtěsnější vztahy s Británií i po jejím odchodu.

Summit budou ve slovenské metropoli provázet mimořádná bezpečnostní opatření. Omezení v dopravě mají být největší od roku 2005, kdy se v Bratislavě sešli na společné schůzce George Bush mladší s Vladimirem Putinem. (hej)