Za Zemanův výrok ohledně Ferdinanda Peroutky se nebude omlouvat Miloš Zeman, ale Česka republika. Zeman jej totiž vyřkl jako úřední osoba.

Písemný rozsudek v kauze Peroutka byl doručen na Hrad. Následovat by do 7 dnů měla oficiální omluva ze Zemanovo tvrzení, že novinář Ferdinand Peroutka napsal článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Kancléře prezidenta republiky Vratislav Mynář již dříve uvedl, že bude ctít rozsudek a za výrok se omluví.

„Rozsudek byl doručen. Nyní studujeme jeho znění. Příští týden oznámíme další postup,“ oznámil na Twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Omlouvat se za Českou republiku nebude ale Miloš Zeman, nýbrž prezidentská kancelář. Do týdne (počínaje pátkem) musí poslat dopis vnučce slavného novináře Terezii Kaslové omluvný dopis. Do měsíce pak omluvu musí zveřejnit na webových stránkách.

„Kancelář prezidenta republiky pod mým vedením vždy dodržovala zákon a nebude tomu jinak ani v tomto případě. To znamená, my budeme respektovat rozhodnutí soudu,“ řekl hradní kancléř Mynář.

Miloš Zeman se naopak dle výroku soudu nemusí omlouvat za tvrzení, že Peroutka napsal „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Za urážlivou neoznačil ani Zemanovu úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením.

Hrad následně soudní verdikt označil za vítězství. Soudce totiž v písemném rozsudku potvrdil, že Peroutka byl nacismem i Hitlerem fascinován.

„Fascinace nemusí být vyvolána jen něčím kladným, avšak též něčím záporným ve smyslu uhranutí, jako je králík fascinován pohledem kobry. Takto hodnotící soud má ve vztahu k Peroutkovi jednoznačně reálný základ,“ píše se v rozsudku.

Peroutkova vnučka již 1. září, kdy padl rozsudek u odvolacího soudu, vyjádřila nad rozsudkem rozčarování s tím, že soudcova slova se jí dotkla ještě více než Zemanova. (hej)