Kandidát rakouské FPÖ Norbert Hofer si na opakování druhého kola prezidentských voleb bude muset počkat stejně jako celé Rakousko

Nikoliv na začátku října, jak bylo původně v plánu, ale až na konci roku proběhnou v Rakousku dlouho očekávané prezidentské volby. Oficiální důvod je přitom dost neobvyklý – rozeslané obálky s hlasovacími lístky špatně lepí. Oznámil to ministr vnitra Wolfgang Sobotka.

Volební fraška v Rakousku pokračuje, píše německý magazín Focus. Opakování rozhodujícího druhého kola prezidentských voleb se odkládá opět kvůli „provozním“ problémů.

Více než milion volebních lístků bylo rozesláno do rakouských obcí s údajně nevhodnými obálkami, které se rozlepují. Hrozí proto, že většina z nich by nemusela být v hlasování uznána – při poškození obálky je hlas neplatný kvůli možnému porušení poštovního tajemství.

„V plánovaném termínu není možné zajistit řádný výsledek voleb,“ uvedl Sobotka ve Vídní s tím, že cílem je nyní volby stihnout pokud možno do konce roku 2016.

Do prosincových voleb má státní tiskárna za úkol připravit nové hlasovací lístky, které poputují k voličům ve stejných obálkách jako v roce 2009.

Podle rakouského ministra vnitra přichází v úvahu jako náhradní termín voleb 4. prosince 2016.

Ve zrušené květnové volbě přitom také sehrály hlavní roli hlasovací lístky. Na průběh hlasování si tehdy stěžovala Svobodná strana Rakouska (FPÖ), jejíž kandidát Norbert Hofer těsně prohrál. Z napínavého souboje vyrovnaných kandidátů odešel vítězně zástupce Zelených Alexander Van der Bellen.

Soud nicméně stížnost FPÖ uznal, a Van der Bellenovo vítězství tím odvolal. Druhé kolo voleb se mělo v náhradním termínu konat právě na začátku října.

Důvodem pro zrušení voleb byly na jaře nesrovnalosti ve 14 rakouských okrscích. Obálky s hlasovacími lístky se tam otevíraly podle vyšetřovatelů v době, kdy oficiálně nezasedala volební komise.

Navíc bylo zjištěno, že s nimi při počítání výsledků manipulovaly osoby, které k tomu neměly ze zákona právo. (hej)