Po důkladných bezpečnostních prověrkách přijala ČR na základě relokací 23. srpna 8 osob z Řecka, oznámilo ministerstvo vnitra. O jejich příjezdu bylo rozhodnuto v červenci na základě domluvy s Evropskou unií, podle níž musí ČR povinně přijmout 1591 osob z Řecka a Itálie a dalších 1301 osob původně určených pro relokaci z Maďarska.

Přemístění dvou rodin z Řecka do ČR bylo domluvené již letos v květnu. Do Česka mělo koncem srpna původně podle informací z ministerstva přicestovat 11 osob. Na základě bezpečnostních pohovorů do ČR nakonec přijelo celkem 8 osob.

S těmi se aktuálně vede standardní řízení o mezinárodní ochraně.

Další osoby v rámci relokací z Řecka či Itálie se zatím neprověřují, dodal úřad. Ministr vnitra Milan Chovanec nyní také oznámil, že do Česka letos nepřijedou ani žádní občané Turecka na základě dohody mezi Ankarou a vedením EU.

České bezpečnostní prověrky jsou podle něj zejména po pokusu o převrat v Turecku „velmi precizní“.

Organizace relokací vázne ve všech směrech

ČR dlouhodobě považuje kvóty za nesystémové a nefunkční řešení, které podle vlády nemůže přispět k řešení současné migrační krize.

„Nefunkčnost přerozdělování dokazuje i fakt, že přerozdělovaní uprchlíci do některých států jednoduše nechtějí a možnosti relokace do těchto zemí se vyhýbají (to se stalo i v případě ČR),“ uvádí také aktuálně ministerstvo v odůvodnění odmítnutí kvót.

V září 2015 se ČR zavázala v rámci prvního relokačního schématu (do poloviny roku 2017) dobrovolně přijmout 1100 osob z Itálie a Řecka. Druhé schéma bylo schváleno navzdory odmítnutí ČR.

Na jeho základě má ČR povinnost přijmout 1591 osob z Řecka a Itálie a dalších 1301 osob původně určených pro relokaci z Maďarska.

Organizace přemístění azylantů jak z Itálie a Řecka ale podle Chovancova úřadu zatím ve všech směrech stále vázne a samotná realizace je velmi pomalá.

Česká republika nabídla již začátkem února 2016 v rámci relokace převzít prvních 20 azylantů z Řecka a 10 osob z Itálie. Na základě bezpečnostních prověrek ČR posléze rozhodla o přijetí 7 osob syrské národnosti, kteří přijeli z Řecka v dubnu.

Koncem května byla 4 z nich udělena mezinárodní ochrana. Zbylí 3 azylanti utekli z relokačního zařízení. (hej)