Miloš Zeman daroval Angele Merkelové Osudy dobrého vojáka Švejka

Policie v Praze zatkla během návštěvy Angely Merkelové ozbrojeného muže, který se měl pokusit o atentát na německou předsedkyni vlády. Podle zahraničních médií se muž snažil dostat ke kancléřce v koloně aut při cestě z letiště do města, uvedl například list Russia Today. Pachatel seděl v černém mercedesu, obviněný je z útoku na veřejného činitele.

„Pachatel byl zadržen,“ uvedl britského listu Mirror policejní mluvčí Jozef Bocán. Případ údajně dostali na starost pražští detektivové.

Řidič mercedesu měl několikrát odmítnout uposlechnutí policejní výzvy. Snažil se najet do kolony násilím a za každou cenu. Z té se odpojil posléze jeden z policejních vozů, které doprovázely Angelu Merkelovou na cestě z Ruzyně do centra města.

Po varování před střelbou řidič pak zastavil, vystoupil, a policii se dobrovolně vzdal. „Díky profesionální práci policistů nebyl život Angely Merkelové v ohrožení,“ dodal Bocán.

Policisté údajně v podezřelém vozidle nalezli posléze obušek, nádobku se slzným plynem, bloky cementu a pouta.

Před návštěvou kancléřky přitom Policie ČR žádná zvláštní bezpečnostní opatření nechystala. Na svém webu varovala pouze před uzavřením některých tras v době přejezdu kolony s Merkelovou právě z letiště do Prahy.

zeman merkelova svejk

Německou kancléřku v české metropoli čekalo také několik demonstrací, které vyzývaly k jejímu odstoupení. Odpůrci jí kritizovali stejně jako dříve především za vstřícnou imigrační politiku a snahu o ovládnutí celé Evropské unie.

Nesouhlas s povinnými kvótami na přerozdělování uprchlíků jí posléze tlumočili také vládní představitelé. Premiér Bohuslav Sobotka po setkání s Merkelovou přislíbil, že Česko již nikdo při rozhodování o kvótách v rámci EU nepřehlasuje.

„Unie se po rozhodnutí Velké Británie o odchodu z evropského společenství nachází v jiné situaci, a už by neměl přijít moment, kdy bude chtít většina států v otázce povinných kvót Českou republiku přehlasovat,“ řekl Sobotka pro ČT.

„Po brexitu převažuje vůle hledat věci, které nás spojují, a ne rozdělují. Riziko, že by teď byla Česká republika přehlasována, výrazně kleslo… Nemyslím si, že dneska v Evropě je snaha přehlasovávat V4, jako jsme to viděli v loňském roce,“ uvedl.

Podle Merkelové je především důležité, že spolu obě země o problematice mluví. Rozdílné názory podle ní nejsou nepřekonatelným problémem. Připomněla, že Německo v minulosti kvóty pro rozdělování migrantů také odmítalo, když po nich volaly středomořské státy a v Německu problém migrace nebyl tak znatelný.

Zcela jinak než Merkelová vidí otázku imigrace ale i prezident Miloš Zeman, s nímž se kancléřka sešla později na Pražském hradě. K rozhovorům se tam připojila delegace, do které patřil i vicepremiér Andrej Babiš, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Podle Babiše si Česko a Německo ohledně migrace nerozumějí, a neshody stále přetrvávají. Výhrady vůči „vítací politice“ si šéfka německé vlády vyslechla i z úst Miloše Zemana.

„Prezident republiky vyjádřil názor, že pokud si Německo pozvalo ilegální migranty, nemůže formou uprchlických kvót přenášet odpovědnost na země, které je nepozvaly,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Merkelové jako dar věnoval knihu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka, jak uvedl na twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Pozdravil jí německy, zatímco ona odpověděla česky. Poté ji angličtinou vyzval k úsměvu, protože „politici mají být optimisty“.

Německá kancléřka Angela Merkelová do Prahy přijela potřetí v rámci svého diplomatického turné po Evropě. Během něho zjišťuje postoje šéfů vlád členských zemí k možnostem evropské integrace poté, co se Britové vyslovili pro odchod.

Před Českou republikou navštívila Estonsko, pátek stráví na jednání Visegrádské skupiny ve Varšavě. (hej)