Mimozemský život chce NASA objevit do 10 let. Převrat v myšlení vědců způsobily nedávné objevy, které potvrdily, že v galaxii Mléčné dráhy se běžně nachází voda a planety podobné Zemi.

Život ve vesmíru by mohl být nalezen během následujících deseti let. Nepůjde však zřejmě o nalezení vyspělé mimozemské civilizace, ale jen o nižší formu života, jako jsou například mikrobi. K tomuto závěru dospěli odborníci z NASA.

Důvodem k takovému optimismu při pátrání po mimozemském životě je současný stav výzkumu. V posledních letech bylo zjištěno, že v galaxii Mléčné dráhy existuje minimálně 200 miliard planet podobných Zemi, a že se v ní běžně vyskytuje voda.

„Věřím, že o mimozemském životě získáme v příštím desetiletí jasná svědectví a v dalších 20 až 30 letech pak definitivní důkazy,“ oznámila vedoucí vědecká pracovnice NASA Ellen Stofanová.

Její odhady jsou o něco málo optimističtější, než ředitele agentury Charlese Boldena. Ten před rokem uvedl, že život ve vesmíru bude nalezen v příštích 20 letech a to pravděpodobně mimo naši sluneční soustavu.

NASA: Víme, kde hledat. Víme, jak hledat. A pro většinu výzkumu máme i dostatečné technologie.

K většímu optimismu přivedlo výzkumníky NASA mimo jiné nedávné odhalení skutečnosti, že v galaxii Mléčné dráhy existuje minimálně 200 miliard planet podobných Zemi.

„Víme, kde hledat. Víme, jak hledat. A pro většinu výzkumu máme i dostatečné technologie,“ tvrdí expertka NASA. Pravděpodobnost, že bude objevena forma života podobná té na Zemi, je však podle ní velmi malá.

„Nemluvíme o malých zelených mužíčcích, ale o mikrobech,“ dodala Stofanová.

Více nadějí na brzké objevení života ve vesmíru vyvolala také nedávná zpráva NASA, že 50 procent severní polokoule planety Mars bylo kdysi pokryto hlubokým oceánem. Voda tam měla být přítomna po dobu až 1,2 miliardy let.

Nemluvíme o malých zelených mužíčcích, ale o mikrobech.

Vědcům se pomocí Hubblova teleskopu podařilo odhalit stopy po slané vodě i mezi vrstvami ledu na Jupiterově měsíci Ganymedu. A i další Jupiterův měsíc Europa, a Saturnův měsíc Encaledus, by pod svým povrchem mohly ukrývat oceány bohaté na minerály.

Tato vesmírná tělesa by tak podle odborníků mohly mít všechny složky, potřebné pro vznik a existenci života. NASA je proto hodlá v následujících letech pečlivě zkoumat.

V roce 2018 navíc plánuje spuštění teleskopu Jamese Webba, který je určený k průzkumu planet v naší galaxii, podobných Zemi.

(red)