Čtyři z pěti mužů unesených loni v Libanonu žádá po státu odškodné 40 milionů korun.

Čtyři z pěti Čechů unesených loni v Libanonu v údolí Bikaá požaduje po státu odškodné 40 milionů korun. Podle nich mohly české tajné služby jejich únosu zabránit. K žádosti o odškodnění se nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík.

„Ministerstvo financí obdrželo na konci července žádost o náhradu nemajetkové újmy vzniklé čtyřem poškozeným v souvislosti s jejich únosem v Libanonu. Každý z nich si nárokuje náhradu ve výši deset milionů korun. Poškození ve věci požadují zmiňovanou újmu v důsledku nesprávného úředního postupu,“ uvedl mluvčí úřadu Michal Žurovec.

Žádost sice přišla na ministerstvo financí, podle Žurovce by o ní ale měli rozhodovat úředníci ministerstva vnitra.

„Trpěli jsme závažnými chorobami, jeden z nás bral před únosem šest léků na srdce a kardiovaskulární choroby a tam mu dávali jenom aspirin. Trpěli jsme i psychickými potížemi,“ sdělil jeden z unesených, překladatel z arabštiny Adam Homsi.

Čtveřice mužů zmizela loni v červenci v libanonském údolí Bikaá. Únosci prý při vyjednávání řekli české straně, že pokud nevyhoví požadavkům, prodají unesené Čechy radikální organizaci Islámský stát.

Tajné služby selhaly 

Kromě překladatele Homsiho se k žádosti o odškodné připojili také advokát Jan Švarc a dvojice novinářů Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Podle jejich slov stát při řešení únosu selhal.

„Kdyby české tajné služby lépe spolupracovaly, nemuselo k incidentu vůbec dojít,“ uvedli unesení muži.

Civilní rozvědka podle nich měla informaci, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy. Švarc byl v Česku Fajádovým advokátem.

Fajád, kterého Spojené státy podezřívaly z napojení na teroristickou organizaci, byl z české vazby propuštěn v den návratu pětice Čechů letos v únoru.

Ministr obrany Martin Stropnický krátce poté potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo, aby Česká republika nevydala Fajáda do Spojených států.

(pel)