Sluneční záření obsahuje hlavně ultrafialové paprsky typu A, ale i paprsky typu B, které jsou viníkem zhruba 80 % případů rakoviny kůže.

Speciální náramek na ruce dokáže zaručit bezpečné opalování na dovolené. Zejména tam je totiž nutno se co nejlépe chránit před slunečním zářením, které zvyšuje riziko onemocnění rakovinou kůže. Tým doktora Hazafyho přišel s inovativním řešením: malý kousek plastu na zápěstí změří míru působení slunečního svitu.

Náramek obsahuje barvu, která zmizí ve chvíli, kdy uživatel překročil doporučenou „dávku“ záření.

Produkt je určen těm, kteří dbají nebezpečí, ale přitom si chtějí na slunci bezstarostně užívat volného času. Ideální je prý pro matky, děti, starší lidi, ale i pracovníky na stavbách.

Různé typy kůže mohou přijímat odlišné dávky UV záření, substance v náramku tak může být upravována tak, aby různé dávky záření odlišila. Náramky budou zřejmě vyráběny ve třech verzích, podle typů kůže, pro které bude nový výrobek určen.

Náramek napodobuje reakci kůže na sluneční záření a umožní tak rodičům sledovat, jak dlouho jejich děti mohou být vystaveny slunečnímu svitu během dne, tvrdí doktor Hazafy z univerzitní katedry chemie a chemického inženýrství.

Nebezpečí z nadbytku slunečního svitu jsou dobře známa. David Hazafy z Queen’s University Belfast chce náramkem řešit i další problém. Ti, kteří se obávají nádorových onemocnění z nadbytku slunečního svitu, se prý neodvažují vyjít ven a připravují se tak o vitamín D, který jejich tělo nutně potřebuje.

Viník rakoviny

Sluneční záření obsahuje hlavně ultrafialové paprsky typu A, ale i paprsky typu B, které  jsou odpovědné za 80 % případů rakoviny kůže. Na sledování tohoto typu záření se nová technologie soustřeďuje.

Barva na plastovém náramku je vyrobena z barviva a z fotokatalyzátoru, substance, která získává energii ze slunečního svitu díky chemickým reakcím. Když fotokatalyzátor absorbuje UV záření, energie se projeví změnou zabarvení: jak je sluneční záření vstřebáváno, barva pomalu mizí.

Když se ztratí úplně, je maximální množství UV záření typu B absorbováno a nositel tedy ví, že by měl odejít z dosahu slunečního svitu.

Tři typy náramků

Různé typy kůže mohou přijímat odlišné dávky UV záření, substance v náramku tak může být upravována tak, aby různé dávky záření odlišila. Náramky budou zřejmě vyráběny ve třech verzích, podle typů kůže, pro které bude nový výrobek určen.

Náramek je dostupný za cenu mezi 5 až 10 librami (asi 180 – 370 korun) za balíček, který vydrží na dvoutýdenní prázdniny.

Náramek se přes noc regeneruje a je připraven k dalšímu použití. Lze ho tedy používat stále připevněný k tělu, nebo i jednorázově jako kousek recyklovatelného plastu. Výrobek může být také vodotěsný.

Náramek by měl být dostupný za cenu mezi 5 až 10 librami (asi 180 – 370 korun) za balíček, který vydrží na dvoutýdenní prázdniny. Začátek výroby je plánován na rok 2016. Britská zdravotnická organizace říká, že ve Velké Británii přibývá přes 100 tisíc nových případů rakoviny kůže ročně (bez melanomu), která je způsobena nadměrným pobytem na Slunci. (sfr)