Každodenní pětihodinové sezení před obrazovkou zdvojnásobuje riziko vzniku krevních sraženin a plicní embolie.

Televize zabíjí. Přesněji řečeno, pravidelné dlouhodobé sledování televize může vést k těm nejfatálnějším důsledkům. Každodenní pětihodinové sezení před obrazovkou totiž zdvojnásobuje riziko vzniku krevních sraženin a plicní embolie.

Pravidelné sledování televize představuje podobně velké riziko vzniku smrtící choroby jako například pravidelné dlouhé cesty letadlem.

Na vzorku 80 tisíc lidí to zjistili japonští vědci z Univerzity v Ósace. Mezi lidmi ve věku 40 až 59 let je podle nich šance na vznik plicních embolií nejvyšší.

Riziko vzniku krevních sraženin se však dá snížit pravidelným vstáváním a pitným režimem.

„Poprvé se podařilo najít přímou souvislost mezi dlouhodobým sledováním televize a plicní embolií,“ uvedl hlavní výzkumník projektu doktor Toru Širakawa.

„K prevenci této choroby doporučujeme stejná opatření jako proti syndromu ekonomické třídy při cestování v letadle,“ dodal.

Riziko vzniku krevních sraženin lze snížit pravidelným vstáváním, chůzí či jiným pohybem, a správným pitným režimem.

Mezi tato preventivní opatření patří například pravidelné vstávání a alespoň nějaký pohyb. Důležitý je podle něj rovněž pravidelný pitný režim, který zabrání dehydrataci.

Plicní embolie je označení pro vznik krevní sraženiny a následné ucpání tepny, která vede neokysličenou krev ze srdce do plic. Ročně na ni pouze ve Velké Británii zemře až 60 tisíc lidí.

„Nechceme vydávat žádné veřejné zdravotní varování před sledováním televize, ale lidé, kteří před obrazovkou tráví více času, by měli zvážit, zda to nepředstavuje hrozbu pro jejich zdraví,“ uvedl jeden z ředitelů charitativní organizace British Heart Foundation Jeremy Pearson. (red)