Uprostřed Amazonie postavili vědeckou Eiffelovku.

Uprostřed amazonských deštných pralesů byla postavena věž s ocelovou konstrukcí, která je vyšší než Eiffelovka. Jedná se o projekt německých a brazilských vědců, kteří tak chtějí lépe zaznamenávat změny místního ekosystému.

Amazon Tall Tower Observatory (ATTO) měří 325 metrů a nachází se v blízkosti brazilské obce Sao Sebastiano do Uatuma. Nejbližším velkým městem je 170 kilometrů vzdálený Manaus.

Od července 2015 by měla sloužit k meteorologickým pozorováním a měření hodnot skleníkových plynů. „Jedná se o první tropickou observatoř, která je schopna dlouhodobě analyzovat zdraví tropického ekosystému,“ uvedl koordinátor projektu Paulo Artaxo.

Konkrétními úkoly nově postavené věže má být podle vědců sledování hodnot oxidu uhličitého, aerosolů, radiace a dalších stopových plynů v amazonském pralese. Místní ekosystém považují odborníci za velmi křehký. V dalších desetiletích zde v důsledku klimatických změn očekávají velké změny.

Věž má vědcům poskytnout data, díky kterým budou moci analyzovat změny v rozlehlé části deštného pralesa. Tyto údaje by navíc měly být přesnější, než ty, které získávají v nižších nadmořských výškách, neboť nejsou ovlivněny místními výkyvy. Výsledky mají být okamžitě odesílány prostřednictvím satelitu.

Vybudování věže v Amazonii stálo celkem 8,4 milionu eur (234 milionu korun). Na její výstavbě spolupracovali německý Institut Maxe Plancka společně s brazilskými National Institute for Amazon Research a University of the State of Amazonas.

(red)