Evropská unie se zmítá v „nebetyčném“ skandálu. Nenáviděný a bojkotovaný ruský prezident Vladimir Putin přijel na svatbu rakouské ministryně zahraničí (nebrala si však Putina, ale Rakušáka) a s vládní představitelkou Rakouska si na její svatbě dokonce zatančil. 

Ruský prezident Vladimir Putin přijel na svatbu rakouské ministryně zahraničí, 53leté Karin Kneisslové. Ta ho pozvala při jeho letošní návštěvě Rakouska.

Svatba se konala ve Štýrském Hradci. Kneisslová se provdala za 54letého experta na energetiku Wolfganga Meilingera.

Svatba probíhala uprostřed vinic. Mezi zhruba stovkou hostů byl i rakouský kancléř Sebastian Kurz a šéf koaliční nacionalistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christiana Strache.

Na letišti ve Štýrském Hradci (Grazu) přistály dva ruské vládní letouny. Krátce po přistání druhého z nich z letiště vyjela dlouhá kolona limuzín a dodávek doprovázená vozidly s modrými majáčky a policejním vrtulníkem.

Putin na svatbě předal nevěstě, která ho čekala před vchodem do hostince Tscheppe v obci Gamlitz na jihu Štýrska, kytici.

Ruský nejvyšší státní představitel si s nevěstou na terase podniku dokonce tancoval. Krátce po prezidentovi přijel i sbor donských kozáků, který ruský prezident přivezl s sebou.

Rakouská opozice přítomnost prominentního ruského hosta na svatbě ministryně ostře kritizovala a mluví o provokaci a ostudě pro Rakousko.

Rakouská politička podle Putinova poradce Jurije Ušakova pozvala ruského prezidenta na svou svatbu během jeho letošní návštěvy v Rakousku.

Kneisslová je ministryní za FPÖ, která má podle BBC vazby na ruskou vládnoucí stranu Jednotné Rusko. Sama ministryně však není přímo členkou FPÖ. (sfr)