Mladoboleslavská Škoda na autosalonu v Ženevě představila kompaktní crossover Kamiq, elektrický koncept Vision iV a elektrokolo KLEMENT.

Mladoboleslavská Škoda na autosalonu v Ženevě představila kompaktní crossover Kamiq, elektrický koncept Vision iV a elektrokolo KLEMENT. To prezentuje vizi, jak by mohla vypadat mikromobilita ve velkoměstech.

Koncept Vision iV je předzvěstí nové elektrické Škody, která se začne vyrábět příští rok. Designová studie naznačuje velikost a vzhled připravovaného vozu, kterým tuzemská automobilka naplno vstoupí do elektrické éry.

Elektrický bicykl pro městskou mikromobilitu pojmenovala Škoda názvem KLEMENT. Tento koncept představuje vizi značky ŠKODA, jak by mohla vypadat mikromobilita ve velkoměstech.

Elektrická, inovativní a orientovaná na budoucnost. KLEMENT s motorem o výkonu 4 kW, integrovaným v náboji kola, dosáhne maximální rychlosti 45 km/h. Ovládání akcelerace a brzd je integrováno v naklápěcích stupačkách.

Hydraulická brzda vpředu s ABS a zabudované LED osvětlení se starají o bezpečnou jízdu. Společnost ŠKODA AUTO se konceptem KLEMENT vrací ke svým počátkům a zakladatelům automobilky Laurin & Klement, do doby před 124 lety, kdy začala výrobou bicyklů úspěšná historie firmy.

„Mikromobilita získává na významu. Konceptem KLEMENT chceme na ženevském autosalonu ukázat vizi, jak si představujeme budoucnost mikromobility: udržitelnou, inovativní, elektrickou s puristickým moderním designem. KLEMENT je moderní, dynamicky, lehce ovladatelný dopravní prostředek, kterým chce ŠKODA oslovit cílovou skupinu mladých, aktivních, kteří berou ohled na životní prostředí. Koncept skvěle souzní s našimi zákazníky a naší strategii eMobility. Zkoušíme proto, jak by mohl doplnit naše portfolio,“ zdůraznil Giudo Haak, vedoucí managementu produktu společnosti ŠKODA AUTO.

Sdílené dopravní prostředky jako KLEMENT budou podle Škodovky v hustě zalidněných městech ulehčovat např. denní dojíždění do práce a stanou se nepostradatelnými.

Jednostopý koncept byl vyvinut pro mladé, kteří hledají udržitelnou alternativu k autu a očekávají více než klasické kolo, něco, co bude rychlejší, pohodlnější, zábavnější a jednoduše ovladatelné. KLEMENT má čistý futuristický hliníkový rám bez páček, kabelů nebo bowdenů, místo pedálů jsou jen stupačky.

Na rámovém nosníku kousek za řídítky je umístěn držák na chytrý telefon s indukčním nabíjením. Chytrý telefon je klíčem k mnoha funkcím a umožňuje připojení k celé škále on-line produktů značky ŠKODA, např. k funkci Coming Home, Tísňovému volání nebo vzdálené diagnostice a údržbě konceptu. Díky zónovému monitorování umožňuje koncept také nastavení omezení oblasti pohybu.

Pro nasazení do provozu může v budoucnu přibýt mnoho dalších vylepšení jako asistenční systémy, služby na požádání nebo speciální pneumatiky, vyrobené z tlumící pěny používané pro výrobu běžeckých bot, zaručující tichou a bezstarostnou jízdu bez defektu. (sfr)