Premiér Andrej Babiš (ANO) v parlamentní rozpravě o důvěře vládě označil šéfa poslaneckého klubu TOP 09 za „zloděje zlodějského“ a ožralu. Reagoval na Kalouskova slova o tom, že Babiš v případu Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí. Kalousek později naznačil, že chce Babiše pohnat k soudu.

„Jedná se o pomluvu, kde důkazní břemeno musí nést ten, kdo pomluvu vysloví. Ale to bude civilněprávní spor mezi mnou a panem předsedou vlády, k té omluvě bude přinucen, nemůže to skončit jinak, protože důkazy držím v ruce,“ uvedl Kalousek.

Babiš napadl Kalouska poté, co se do sněmovny vrátil z demonstrace proti své vládě podporované komunisty. Účastníci akce Babiše vypískali a házeli po něm předměty.

Kalousek premiérovi řekl, že „kňourá a fňuká“, s tím, že skutečný chlap mluví i s lidmi, kteří mají jiný názor.

„Vy utíkáte před lidmi, kteří mají jiný názor,“ zdůraznil Kalousek.

„Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech,“ reagoval Babiš.

Babiš řekl, že chtěl demonstrantům ukázat novinový článek z roku 2006 o tom, že Kalousek je pro vládu tolerovanou komunisty.

„Vy mi taky celý den vykládáte o komunistech? Chtěl jsem to demonstrantům přečíst. Začali po mně házet láhve. Co je to za pokrytectví?“ rozčílil se Babiš.

„Zařiďte, aby na mě ti vaši kámoši neřvali a neházeli lahve,“ dodal.

Kalousek prohlásil, že se kvůli Babišově nařčení z opilosti podrobil testu a obrátí se na mandátový a imunitní výbor. Zároveň zdůraznil, že v roce 2006 s komunisty o podpoře vlády ČSSD a KDU-ČSL nevyjednával. Kalousek tehdy lidovce vedl.

Opoziční poslanci v reakci na Babišova slova vůči Kalouskovi premiéra vyzývali, aby se choval slušně.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše by premiér neměl debatu omezovat na svůj dlouholetý osobní spor s Kalouskem.

Šéf lidovecké frakce Jan Bartošek Babišovi vzkázal, že svým projevem odhalil svoji pravou tvář.

„Vaše arogance, tykání a urážení dehonestuje Poslaneckou sněmovnu, vy jste ten, kdo snižuje hodnotu parlamentní demokracie,“ zdůraznil. (sfr)