Izraelská společnost Eviation na pařížském aerosalonu představila malé dopravní letadlo na čistě bateriový elektrický pohon s názvem Alice. Elektrické letadlo s devíti pasažéry uletí na jedno nabití přes tisíc kilometrů. Firma již registruje první nabídky aerolinek.

Své plně elektrické letadlo s názvem Alice nabízí izraelská firma pro regionální linky, například mezi Paříží a Toulouse.

První let má uskutečnit už letos.

Do komerčního provozu by měl stroj „vlétnout“ až v roce 2022.

Prvním zákazníkem je americká společnost Cape Air, která chce koupit až 92 těchto letadel. Cape Air patří mezi největší regionální aerolinky v USA, provozuje lety mezi americkými městy a Karibikem.

Šéf Eviation Omer Bar-Jochaj uvedl, že díky novým technologiím budou s jejich elektrickým strojem lety levnější, pohodlnější, s menším hlukem a otřesy.

Baterie letadla se podle firmy nabíjí za hodinu a dvacet minut. Po zhruba hodinovém letu trvá dobití na plnou kapacitu jen půl hodiny. Katalogová cena letadla Alice je čtyři miliony dolarů (91,5 milionu Kč).

Na vývoji a výrobě elektrických a hybridních letadel pracují i další společnosti včetně nejsilnějších společností Airbus a Boeing.

V komerčním provozu však dosud žádná elektrická letadla nelétají.

Průkopníkem chce být například Norsko, kde státní firma Avinor plánuje spustit první takové linky před rokem 2030 s tím, že o deset let později by už všechny krátké lety měly být obsluhovány výhradně elektrickými letouny. (sfr)