Diváci v sále londýnské koncertní haly Royal Albert Hall své panovnici Alžbětě II. zazpívali Happy Birthday. Královna je nejdéle vládnoucí panovnice v britských dějinách.

Královna zamávala davu a nadšený aplaus sklidil i její nejstarší syn, princ Charles, který oslavenkyni uvedl slovy: „Královna Alžběta II., maminka.“

Královna přišla na pódium na závěr koncertu, na kterém mimo jiné vystoupili Sting, „Tygr z Walesu“ Tom Jones či Jamie Cullum, ale také australská hvězda Kylie Minogue (formálně je Austrálie nadále součástí Velké Británie).

Na slavnosti byli také královnini vnuci: princ William a princ Harry se snoubenkou Meghan Markleovou, jejichž svatba je plánována na 19. května ve Windsorském zámku.

Williamova manželka Kate, která čeká třetí dítě, se koncertu nezúčastnila a chyběl také královnin manžel princ Philip, který se zotavuje po nedávné operace kyčelního kloubu.

Alžběta II. slaví své narozeniny vždy dvakrát. Poprvé obvykle jen v rodinném kruhu v den svého výročí – tedy 21. dubna; oficiální veřejná oslava s vojenskou přehlídkou se poté koná druhou červnovou sobotu. (sfr)