Prezident Putin označil Krymský most za "zázrak". Jako řidič Kamazu jej jako první oficiálně přejel.

Rusko zprovoznilo most na Krym. Stavba v délce 19 kilometrů spojuje ruskou pevninu s anektovaným ukrajinským poloostrovem. Jako první po mostu oficiálně projel ruský prezident Vladimir Putin a to přímo jako řidič nákladního vozu Kamaz. Ukrajinský prezident Porošenko v reakci na otevření Krymského mostu prohlásil, že po něm budou z Krymu prchat ruští okupanti.  

„Krymský most“ je dlouhý 19 kilometrů. Začíná na Tamaňském poloostrově v ruském Krasnodarském kraji a přes ostrov Tuzla směřuje na západ přes Kerčský průliv na krymský Kerčský poloostrov.

Ruský prezident Putin za doprovodu stavařů mostu usedl sám za volant oranžového Kamazu, aby jako první v čele kolony stavbařské techniky přejel z jednoho břehu na druhý.

Putin označil otevření mostu za historickou událost.

„V různých historických epochách, dokonce už za cara, lidé snili o postavení takového mostu. A hle, nakonec díky vaší práci a talentu se tento projekt, tento zázrak uskutečnil,“ děkoval tvůrcům mostu prezident a slíbil další grandiózní projekty.

První automobily v běžném provozu se na most nad Kerčským průlivem vydají z obou břehů ve středu ráno. V provozu bude zatím pro auta a autobusy. Pro kamiony se otevře až po konci turistické sezony.

Dvoukolejná železniční trať by měla být uvedena do provozu od začátku roku 2019.

Stavba mostu začala v únoru 2016 a její celkové náklady přijdou na 228 miliard rublů (téměř 80 miliard korun).

Od mostu si Moskva slibuje nejen větší příliv turistů na zabraný poloostrov, ale hlavně lepší zásobování Krymu a zvýšení výkonu místní ekonomiky.

Po obsazení ukrajinského poloostrova v roce 2014 se Krym potýkal s nedostatkem elektřiny, surovin a vody. Cesta směřující na sever na Ukrajinu zůstala zavřená a poloostrov trpěl dopravními problémy.

Spojení s ruskou pevninou obstarávaly trajekty, jejichž provoz často vázl vinou nepříznivého počasí.

Porošenko: Most pro okupanty 

„Most se okupantům bude určitě hodit, až budou prchat z našeho Krymu,“ prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Podotkl, že přes všechny snahy Ruska legitimizovat dočasnou okupaci ukrajinského poloostrovu bude Ukrajina dál hájit svá práva.

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman řekl, že „ruský okupant“ se mostem postaveným na anektovaný poloostrov „vysmívá“ mezinárodnímu právu, protože porušuje územní celistvost Ukrajiny.

„Rusko se cítí beztrestně a myslí si, že je mu vše dovoleno. Ale to nepotrvá věčně. Nastane čas, kdy zaplatí za vše. Draze zaplatí. Nejde o peníze, ale o spravedlnost, za kterou se bijeme a která zvítězí,“ prohlásil. (sfr)