Ruský prezident Vladimir Putin a jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko s lyžemi na sjezdovce v Soči neformálně diskutovali mimo jiné i vznik nového soustátí, které by vedl Putin. Oficiálně k tomu ruská agentura TASS s odvoláním na Kreml uvedla, že Putin a Lukašenko probírají „klíčové dvoustranné otázky a vyhlídky na posílení integračních procesů v Eurasii“.

Loni v prosinci oba vládci vytvořili mezivládní pracovní skupinu na podporu integrace jejich zemí, které již tvoří Svaz Ruska a Běloruska.

Část Rusů údajně uvažuje o vytvoření rusko-běloruského soustátí. Německá stanice Deutsche Welle uvedla, že nový státní útvar by mohl vést Putin, který by tak zůstal ve vysoké politice. V roce 2024 mu totiž skončí mandát prezidenta Ruské federace a stát se znovu prezidentem Ruska mu zakazuje ústava.

Lukašenko ale v lednu prohlásil, že svrchovanost jeho země je „svatá“ a nikdy se nezačlení do Ruska. Hlubší propojení obou států nemá podporu ani v běloruské společnosti.

„Bez ohledu na konflikty a skandály si musíte pamatovat, že nikdy Rusům nedodáme špatnou vodku nebo špatné občerstvení,“ řekl podle listu The Moscow Times Lukašenko v Soči Putinovi.

Lukašenko dorazil do Ruska v úterý večer. Ve středu si ve středisku Krasnaja Poljana v jihoruském Soči spolu s Putinem zalyžoval. Na sjezdovku vzali oba státníci i syna běloruského prezidenta Nikolaje. Tohoto levobočka připravuje Lukašenko podle pozorovatelů na převzetí moci v Bělorusku. (sfr)