Rakety jako nejkrásnější věc na zemi. Alespoň pro tweetujícího Donalda Trumpa ve válce slov s Ruskem a Sýrií.

Prezident Trump oslavuje krásu amerických raket. Naštval se, když Rusko pohrozilo, že sestřelí jakoukoli raketu vypálenou na Sýrii. „Tak se, Rusko, připrav, protože přiletí, budou krásné, nové a sofistikované. Nemělo by ses paktovat s plynovým zabijáckým zvířetem,” napsal Trump na Twitteru.

Zvířetem myslel Trump syrského prezidenta Bašára Asada.

V další části svého písemného „výstřelu“ však Trump fakticky popřel svoji bojovnou rétoriku, kterou projevil při nábožné oslavě krásy a geniality amerických raket.

„Naše vztahy jsou horší, než kdy byly, a to včetně studené války. Není k tomu důvod. Rusko nás potřebuje, abychom mu pomohli s ekonomikou, což by šlo velmi snadno. Potřebujeme, aby všechny národy pracovaly společně. Zastavíme závody ve zbrojení?“ napsal prezident USA ve svém tweetu.

Syrská vláda označila americké hrozby za lehkomyslné a ohrožující mezinárodní bezpečnost. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že hrozby podkopávají vládní úsilí v boji s terorismem.

Podle vládní tiskové agentury SANA by Sýrie uvítala spravedlivé, nezaujaté a nezpolitizované vyšetřování, které by očistilo Sýrii od obvinění z využití chemických látek v boji.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na adresu Trumpovy hrozby uvedla:

„Chytré rakety mají dopadat na teroristy, a ne na zákonnou vládu, která několik let bojuje s mezinárodním terorismem na svém území.“

„Varovali všechny inspektory OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní), že chytré rakety zničí všechny důkazy o použití chemických zbraní? Nebo jde o to, aby se při úderu chytrých raket rychle zametly stopy po provokaci a mezinárodním inspektorům nezbyly žádné důkazy, které by mohli hledat?” podotkla dále.

Rusové ve středu varovali, že by americké raketové údery mohly zničit důkazy o případném použití chemických zbraní. (sfr)