Merkelová a Macron si ve Francii společně připomněli 100. výročí konce 1. světové války. Fotografům zapózovali u Compiègne, tedy v místě, kde 11. listopadu 1918 podepsali francouzský maršál Ferdinand Foch a německý státní tajemník Matthias Erzberger příměří, které ukončilo boje první světové války.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá spolková kancléřka Angela Merkelová byli oba oblečeni v černém. Na místě odhalili dvě nové pamětní desky, kde se v němčině a francouzštině uvádí:

„U příležitosti stého výročí uzavření příměří z 11. listopadu 1918 prezident Francouzské republiky Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová stvrzují význam francouzsko-německého usmíření ve službách Evropě a míru.“

Německá kancléřka při odhalování (pamětních desek) přitiskla hlavu k francouzskému prezidentovi ve scéně, která měla symbolicky připomínat podobné setkání v roce 1984, kdy se tehdejší francouzský prezident François Mitterand a německý kancléř Helmut Kohl u Verdunu na znamení jednoty drželi za ruce.

Od dvacátých let minulého století je na místě velká žulová deska s textem ve francouzštině:

„Dne 11. listopadu 1918 byla zločinecká domýšlivost německé říše poražena svobodnými národy, které si chtěla podmanit“.

Během první světové války padlo kolem devíti milionů vojáků a více než šest milionů civilistů. (sfr)