Šéf americké obrany Hegseth oznámil seškrtání rozpočtu na vojenskou pomoc Ukrajině. (Ilustrační foto).

USA seškrtají rozpočet na vojenskou pomoc Ukrajině. Oznámil to americký ministr obrany Pete Hegseth ve Sněmovně reprezentantů. Zároveň zákonodárcům řekl, že nynější administrativa Donalda Trumpa má „jiný pohled“ na válku na Ukrajině, jíž před více než 3 lety napadlo Rusko. 

„Tato administrativa má na tento konflikt velmi odlišný pohled,“ konstatoval Hegseth.

„Věříme, že vyjednané mírové urovnání je v nejlepším zájmu obou stran a zájmů našeho národa, zejména s ohledem na všechny soupeřící zájmy po celém světě,“ upřesnil.

„Nemyslím si, že slovo vítězství bylo dobře definováno, stejně jako cesta k němu, a proto je cesta k míru, která zastaví zabíjení a krveprolití, něco, o co se prezident Trump velmi zajímá,“ dodal Hegseth.

Ukrajina současně provedla další útok v ruském vnitrozemí. Zasáhla největší ruskou továrnu na střelný prach. Ukrajinská armáda v noci na středu drony udeřila na největší ruskou továrnu na střelný prach v Tambovské oblasti, kde došlo podle místních obyvatel nejméně k 15 výbuchům.

„Bezpilotní letouny zaútočily na továrnu na střelný prach v Kotovsku v Tambovské oblasti. Došlo tam k požáru a výbuchům. Podle svědků může hořet sklad munice,“ napsal relevantní ruský zdroj na Telegramu.

Místní obyvatelé v ruské Kambovské oblasti hlásili velké množství výbuchů. Ve městě zněly sirény a v permanenci byla protivzdušná obrana.

K úderu se vyjádřil i gubernátor ruské Tambovské oblasti Jevgenij Pervyšov. Podle něj k útoku skutečně došlo, zásah komplexu ovšem nepotvrdil.

„V důsledku pádu jednoho ze sestřelených bezpilotních letounů vznikl požár, který byl uhašen hasičskými jednotkami. Nejsou žádné oběti,“ informoval.

Ukrajinská armáda už na tuto továrnu zaútočila pětkrát. (sfr)