Celosvětové vojenské výdaje se v roce 2024 zvýšily o 9,4 procenta na celkových 2,72 bilionu dolarů (dle aktuálního kurzu téměř 59,6 bilionů Kč), což je největší meziroční nárůst od konce studené války. Vojenské výdaje loni stouply desátý rok za sebou.
Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). K rekordnímu růstu přispěly hlavně výdaje na zbrojení v Evropě a na Blízkém východě.
Podle nejnovější publikace SIPRI zvýšilo v roce 2024 vojenské výdaje více než sto zemí světa.
„Vzhledem k tomu, že vlády čím dál více upřednostňují vojenskou bezpečnost na úkor jiných rozpočtových oblastí, mohou mít ekonomické a sociální kompromisy v příštích letech značné společenské dopady,“ konstatoval v dokumentu SIPRI výzkumník Xiao Liang.
Vojenské výdaje v Evropě včetně Ruska a Ukrajiny se loni podle SIPRI zvýšily o 17 procent na 693 miliard dolarů, což byl hlavní důvod rekordního nárůstů výdajů na obranu v Evropě. Výdaje se zvedly ve všech evropských zemích kromě Malty.
SIPRI: ŽEBŘÍČEK VÝDAJŮ NA ZBROJENÍ V ROCE 2024
Zdroj: SIPRI
V USA stouply výdaje na obranu o 5,7 procenta na 997 miliard dolarů, což představuje dvě třetiny výdajů NATO. Více než dvě procenta HDP dává na obranu 18 zemí aliance. Po USA vydává na armádu nejvíce peněz Čína, její vojenské výdaje meziročně stouply o sedm procent na 314 miliard.
V Rusku vojenské výdaje loni stouply na 149 milionů dolarů, což je nárůst o 38 procent. Představuje to 7,1 procenta HDP a skoro pětinu výdajů vlády.
„Rusko opět výrazně zvýšilo své vojenské výdaje a rozšířilo mezeru mezi svými a ukrajinskými výdaji,“ upřesnil Diego Lopes da Silva s tím, že Ukrajina aktuálně dává všechny vybrané daně na svou armádu.
To podle něho komplikuje možnosti Ukrajiny dále zvyšovat výdaje na obranu.
Německo zvýšilo výdaje na obranu o 28 procent na 88,5 milionu dolarů. Dostalo se tak na čtvrté místo v žebříčku SIPRI.
V Polsku stouply zbrojní výdaje o 31 procent na 38 miliard, což představuje 4,1 procenta HDP.
Výdaje NATO na zbrojení dosáhly 1,5 bilionu dolarů, což je 55 procent vojenských výdajů ve světě.
Japonsko zvýšilo výdaje na obranu o 21 procent na 55 miliard, což je největší nárůst od roku 1952. Výrazně stouply výdaje na obranu v oblasti Blízkého východu, kde dosáhly 243 miliard dolarů, což představuje meziroční nárůst o 15 procent.
Vojenské výdaje Izraele se vloni zvýšily o 65 procent na 46,5 miliardy dolarů. Je to největší meziroční nárůst od šestidenní války v roce 1967. Podíl výdajů na obranu Izraele činí 8,8 procenta HDP.
Česká republika se v žebříčku SIPRI umístila na 38. místě s celkovými zbrojními výdaji ve výši (v přepočtu) 6,5 mld. dolarů. (sfr)